Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İŞİD ve İslami Cephe Arasındaki Çatışmada 3.300 ölü

İŞİD ve İslami Cephe Arasındaki Çatışmada 3.300 ölü

27 Şubat 2014 Perşembe 09:04
Suriye'de silahlı grupların kendi aralarındaki çatışmaları nedeniyle yılın başından bu yana en az 3.300 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Çatışmalar muhalif olarak sınıflandırılan silahlı gruplar ile eski ittifakları olan Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında yaşanıyor.  Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre 3 Ocak'tan bu yana silahlı gruplar arasındaki çatışmalar, birbirlerine karşı bomba yüklü araçlarla düzenledikleri saldırılar ve karşılıklı infazlarda 3.300 kişi hayatını kaybetti.

Gözlemevi'nin hesaplarına göre IŞİD saflarında 924 kişi ölürken, karşı cephedeki "isyancı" ve "islamcı" gruplar ise 1.380 kayıp verdi. Hayatını kaybedenlerden 281'inin sivil olduğunu belirten Gözlemevi, 700'den fazla kişinin hangi tarafa mensup olduğunu tespit edemediklerini, 29 cesedin de IŞİD'in konumlandığı alanlarda bulunduğunu ve muhtemelen infaz edildiklerini ifade etti.

Suriye'deki çatışmalarda yakın zamana kadar birlikte hareket eden IŞID ve diğer gruplar, iki aydır birbirleriyle savaşıyorlar.

El Kaide'nin resmi Suriye kolu olarak görülen El Nusra örgütü de,  El Kaide lideri Ayman El Zewahiri'nin dostu ve Ahrar El Şam grubunun kurucusu Ebu Halid El Suri'nin öldürülmesinden sorumlu tuttuğu IŞİD'e beş gün mühlet tanıdı. El Suri'nin, geçtiğimiz hafta sonu evinde iki intihar eylemcisinin üzerindeki bombaları patlatması sonucu öldüğü belirtiliyor. El Nusra, bu saldırıdan IŞİD'i sorumlu tutuyor.

EL NUSRA İLE IŞİD KARŞI KARŞIYA

El Nusra'nın şefi Ebu Muhammed El Culani, IŞİD ile Suriye'de çatışacaklarını söylerken, Şeriat Mahkemesi'ne gelmeyi reddetmesi halinde Irak'ta da bu grupla çatışacaklarını belirtti.

El Nusra'nın ultimatomuna IŞİD liderlerinden Ebu Abdullah Afgani'den daha ağır bir tonda yanıt geldi. El Alem televizyonuna göre Afgani, "Ölüm sizi bulmadan önce ölün. Müslümanların daima kurmayı arzuladığı İslam Devleti'ni sınamaya kalkmayın" dedi. Afgani, açıklamasında "Ey Colani, El Kaide'ye savaş ilan ettiğinin farkında mısın?" diye sordu. Nusra Cephesi'nin IŞİD'e karşı tutumunu eleştiren Afgani, "Colani, senin bildirin Nusra Cephesini ve taraftarlarını tehlikeli bir uçuruma sürüklüyor ve ümmeti yeni bir kan bataklığına gömüyor" diye konuştu.

El Nusra ile IŞİD, Irak'taki El Kaide kolundan türeyen iki grup olarak Suriye'de öne çıktı. Ancak iki grup arasındaki ilişkiler son haftalarda kötüleşti ve çatışmalara dönüştü. Aralarında El Nusra'nın da olduğu Batı ve Türkiye destekli silahlı gruplar, daha önce ittifak halinde oldukları IŞİD ile savaşmaya başladı.

IŞİD, 2003'de ABD'nin Irak işgali ardından ortaya çıktı. Suriye'de sivillere ve diğer grupların üyelerine yönelik işlediği suçlar nedeniyle yoğun tepki aldı

IŞİD, Suriye'de ise ilk olarak 2013 baharının sonlarında ortaya çıktı. Bu yılın başında ise koalisyon kuran diğer silahlı gruplar, ülkedeki uygulamaları ve Başar Esad rejimine karşı birlikte savaşmayı reddettiği gerekçesiyle IŞİD'e karşı savaş açtılar. Başlangıçta çatışmalardan uzak duran El Nusra grubu da, özellikle Iraktan savaşçı ve silah taşımak için stratejik önemde olan petrol bölgesi Der Ez-Zur'da IŞİD'e karşı çatışmalara girdi. Ancak başka yerlerde bu grupların birlikte hareket ettikleri biliniyor.

El Nusra ve IŞİD'in Türkiye tarafından desteklendiğine dair de çok sayıda belge, göründü ve tanıklık ortaya çıktı. Dünyanın farklı yerlerinden gelen savaşçılar Türkiye'de ağırlandıktan sonra, sınır hattında herhangi bir engelle karşılaşmadan Suriye'ye geçtiler. Aynı gruplar, yine Türkiye'nin desteğiyle Kürtlere karşı savaştılar. Hükümete yakın bazı sivil toplum örgütlerinin barındırdığı El Kaide üyelerinin Türkiye'den silah ve mali destek gördüğü de belirtiliyor.  (ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları