Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İşkence suçuna karşı zamanaşımı kalkıyor

İşkence suçuna karşı zamanaşımı kalkıyor

21 Kasım 2012 Çarşamba 08:37
Meclisinde gündeme getirilecek yeni yargı paketiyle işkence suçlarına uygulanan zamanaşımı kaldırılırken avukat ile savcıların mahkeme önündeki haklarının birbiriyle eşitleneceği bildirildi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından açıklanan takvime göre kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen yeni yasal düzenlemeler ilk Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacak. Türkiye’ye karşı AİHM’de açılan ve özellikle uzun tutukluluk sürelerinin değerlendirildiği kararların önüne geçilmesini amaçlayan düzenleme ile işkence suçlarına zamanaşımı da kaldırılıyor.

Yeni yasal düzenlemeyle mahkemelerde 'silahların eşitliği' prensibi işletilecek. Avukatlar ve savcılar, mahkemelerde aynı hakları kullanacak. Tahliye talebi için yapılan müracata karşı savcı mütalaası sanık avukatlarına verilecek ve avukatların bu mütalaya karşı beyanlarının alınması güvence altında olacak. Böylece, uzun tutukluluk sürelerine çözüm bulunması öngörülüyor.

Paket ayrıca işkence suçlamaları karşısında zamanaşımının işlememesini öngörüyor. 'İnsanlığa karşı işlenen suçlar' kapsamında değerlendirilecek işkence fiilini işleyenlere soruşturma açılması için zamanlama sınırlaması ortadan kaldırılacak.

AKP hükümeti geçtiğimiz Eylül ayında gündeme gelen 3. Yargı paketiyle de birçok vaatte bulunmuş ancak mahkemeler geçmiş içtihatlardan yana yorum bildirmeyi sürdürerek onbinlerce tutukluyu tahliye etmemişti.

Diğer Haberler