Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İslam’a hakaret içeren filmin yapımcısı sorgulandı

İslam'a hakaret içeren filmin yapımcısı sorgulandı

16 Eylül 2012 Pazar 13:38
İslam'a hakaret içeren filmin yapımcısı olduğu iddia edilen Nakoula sorgulandı.

ABD'nin Los Angeles kentinde federal yetkililerin, Ortadoğu'da protesto gösterilerine yol açan İslamiyet karşıtı filmle bağlantısı olduğu iddia edilen film yapımcısını sorguladığı bildirildi.

Daha önce dolandırıcılıktan sabıkası olan ve bilgisayar ile internet kullanması yasaklanan 55 yaşındaki Nakoula Basseley Nakoula'nın şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğine hükmedilmesi durumunda, tekrar tutuklanacak.

Sorgusunun Ardından Serbest Bırakıldı

İslamiyet'e ve Hz. Muhhammed'e hakaret eden ''Müslümanların Masumiyeti'' filminin arkasındaki en önemli isimlerden biri olduğu sanılan ve kendisini ''Kıpti'' olarak tanımlayan Nakoula'nın, sorgusunun ardından salıverildiği öğrenildi.

Film, Ortadoğu'da protesto gösterilerine yol açmış ve Libya'nın Bingazi kentinde ABD Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ile 3 Amerikalı diplomat yaşamını yitirmişti.

Kim Bu Adam?

Adının açıklanmasını istemeyen bir federal yetkili, Nakoula'nın filmin senaryo yazarı ve yönetmeni olduğu iddia edilen ve ''Sam Bacile'' takma adını kullanan bir kişiyle ilişkisi olduğunun da belirlendiğini söyledi.

2009 yılında tutuklanan ve 2010 yılında çalınmış kimlik ve sosyal güvenlik numaralarıyla banka dolandırıcılığı yapmaktan yargılanan Nakoula, 790 bin dolarlık zararı telafi etmeye ve 21 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Nakoula'nın 5 yıl boyunca yetkililerin onayı olmadan bilgisayar ve internet kullanması da yasaklanmıştı.

Banka dolandırıcılığı için ''Mark Basseley Youssef'', ''Nicola Bacily'', ''Robert Bacily'' ve ''Erwin Salameh'' gibi birçok takma ad kullanan Nakoula'nın avukatı James D. Henderson Sr. müvekkilinin her gün iki kez insülin iğnesi yapmak zorunda olan bir diyabet hastası olduğunu, aynı zamanda Hepatit C ve diğer rahatsızlıkları yüzünden günde 10 farklı ilaç alması gerektiğini söyleyerek ev hapsi talebinde bulunmuştu.

Avukatının talebine rağmen Nakoula, hapse gönderilmiş ve 21 aylık cezasını tamamladıktan sonra Haziran 2011'de serbest bırakılmıştı.

Film İçin ''Çöl Savaşçısı" Adıyla İlan Vermiş

''Müslümanların Masumiyeti'' film projesinin ise Nakoula'nın tutuklandığı dönemde başladığı sanılıyor.

''Backstage'' adlı sinema dergisinde 2009 yılının mayıs ve haziran aylarında ''Çöl Savaşçısı'' adlı bir film için oyuncu ve teknik eleman ilanı verilmişti.

İlanda ''Tarihi Arap Çölü macerası'' olarak tanımlanan filmin yapımcısı olarak Sam Bassiel'in adı geçiyordu. İlanda filmin yapımından sorumlu şirket olarak belirtilen ''Pharaoh Voice Inc.'', Eylül 2007'de ''Youssef M. Basseley'' adlı bir kişi tarafından kurulmuştu ve şirketin adresi Nakoula'nın 2008 yılına kadar oturduğu ''Hawaii Bahçeleri'' olarak kaydedilmişti.

Nakoula, daha önce Associated Press'e yaptığı açıklamada, filmin yapımı için şirkete lojistik destek sağladığını söylemiş, Sam Bacile'nin kendisi olduğu iddiaları reddetmiş ancak Bacile'yi tanıdığını kabul etmişti.

Diğer Haberler