Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”İslam’a Tahammülsüzlük Artıyor”

"İslam'a Tahammülsüzlük Artıyor"

08 Ağustos 2010 Pazar 09:16
VAHOP platformu adına konuşan Münir Maviş, dünyada ve Türkiye’de İslam’a olan tahammülsüzlüğün arttığını ifade etti.
Her ay, gündemi değerlendirmeye yönelik ve mevcut sorunlara çözüm önerilerini basınla paylaşan VAHÖP platformu, bu ayki Basın açıklamasını STK'ların da katılımıyla Van Sanat Sokağında yaptı.

Platform adına konuşan Münir Maviş, dünyada ve Türkiye'de İslam'a olan tahammülsüzlüğün arttığını ifade edilerek, “Gerek ülkemizde ve gerekse dış dünyada inanç özgürlüğüne karşı tahammülsüzlük, baskı ve ötekileştirme devam etmektedir. Başörtüsü yasağı zulmünün son bulması için hiçbir çaba göstermeyenlerin hata kısmi çözümü dahi engelleyenlerin son zamanlar da bu sorunu meydanlarda siyasi malzeme konusu yapmalarını kınıyoruz. Avrupa'daki minare ve burka yasağı özgürlükler konusunda batının ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

Gerçek Örtbas Edilmemeli, Zanlılar Korunmamalıdır

Son zamanlarda gerek sivil, gerekse askeri alanda meydana çıkan yapılanmalara da değinen Maviş, “Ülkenin gerek sivil kanatta, gerekse askeri kanatta var olan bu kirliliği temizlemesi gerekmektedir. Bu cümleden balyoz darbe planı ile ortaya çıkan gerçek örtbas edilmemeli, zanlılar korunmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Sorumluların Açığa Çıkarılması İstiyoruz

Son zamanlarda ihmal denilerek bir türlü giderilmeyen ve halen devam eden askeri bölgeler kaynaklı hayat kayıplarını da hatırlatan Maviş, sözlerini şöyle sürdürdü: “seri cinayet şeklini alan, 2009'da Diyarbakır Lice'de Ceylan Önkul'un öldürülmesi ile başlayan, 2010'da Van Özalp ilçesinde Olcan Akyürek'le devam eden ve son olarak Van Kurubaş Köyü'nde Canan Saldık isimli kız çocuğunun hayatını kaybetmesi olayları ile ilgili soruşturmaların toplumu tatmin edecek bir şekilde sonuçlandırılması, sorumluların açığa çıkarılması istiyoruz.”

Türk Halkı da İnisiyatif Almalı

İnegöl ve Dörtyol'da meydana gelen olaylara da değinen Maviş, Kürt sorununun çözümü ve toplumsal huzurun sağlanması için Türk halkının da inisiyatif alması gerektiğini belirterek, adaletin tesisine yönelik hükümeti somut çözüm ortaya koymaya zorlayacak sivil tepkilerin ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

ilkha

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları