Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İslami Değerlere saygı gösterilmeli

İslami Değerlere saygı gösterilmeli

24 Kasım 2012 Cumartesi 10:34
Bu günün 28 Şubat süreci olmadığının altını çizen Yunus Memiş, halkın artık uyandığını, ailelerin artık kendi inançlarının gerektirdiği şekilde yaşamak istediğini söyledi.

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca'nın, 4+4+4 uygulamasıyla bazı ortaokullarda yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak başörtüsüyle derse giren öğrencilerin olduğunu ve bunların sayılarının her geçen gün daha da arttığı yönündeki başörtülüleri adeta ihbar etmesine Sivil Toplum Kuruluşlarından tepkiler gelmeye devam ediyor. Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş yaptığı basın açıklaması ile Adana Eğitim-Sen Şubesi'nin 28 Şubat sürecinde olduğu gibi aynen bugün yine öğrenci ve öğretmenleri ihbar ettiğine vurgu yaptı.

Eğitim-Sen Adeta Öğrencileri Fişliyor

28 Şubat Sürecinde namaz kılan öğrencilerin ihbar edildiğini hatırlatan Memiş, "Herhangi bir yasak olmamasına rağmen, bir yandan Milli Eğitim Bakanlığı'nın ‘haydi kızlar okula’ kampanyası sürecinde kız çocuklarını kazanmaya çalışırken, diğer yandan inançları gereği başlarını örterek okula gitmek isteyen öğrencileri şikâyet ederek onları adeta fişleme niteliği ile hareket etmesini kabul etmiyoruz ve Adana Eğitim Sen Şubesi'nin bir an önce aklını başına almasını istiyoruz" dedi.

Bu günün 28 Şubat 1997-1998 süreci olmadığının altını çizen Memiş, halkın artık uyandığını, ailelerin artık kendi inançlarının gerektirdiği şekilde yaşamak istediğini söyledi.

Eğitim-Sen Dini Değerlere Hazımsızlık Gösteriyor

Kendi kız çocuklarının başını kimsenin zorla örtmediğini, bu çocukların kendi isteğiyle okullara örtülü olarak gittiğini ifade eden Memiş, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Aynı şekilde yasa gereği hiçbir zorunluluk, hiçbir dayatma olmadığı halde Eğitim-Sen Adana Şubesi sanki yasalara aykırıymış gibi hareket ediyor. Bu davranışlar kabul edilemez, bunlar başörtüsü ve dini değerlerimize olan hazımsızlığı göstermektedir. Yine 4+4+4 eğitim sistemindeki uygulamalar, Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı gibi dersler toplumun temel taşları gibidir. Çünkü biz toplumun yapısını biliyoruz, gençliğimiz bozulma durumuna geliyor. Bu tür derslerin bile olmasının hazmedilmemesi, bizlerde şüphe uyandırmakta ve Adana Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca, yönetim kurulu ve Adana Eğitim Sen aklını başına alsın. Bizler gerçekten, Peygamberimiz döneminde bir başörtülüye karşı uzanan Yahudi eli nasıl kırıldıysa biz de bugün böyle bir davranış olduğunda eskisi gibi sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz. Haddinizi bilip yerinize oturmanızı bekliyoruz."

Herkes Müslümanlara Saygılı Olmayı Öğrenecek

Herkesin Müslümanlara karşı saygılı olmayı öğreneceğini ifade eden Memiş, konu dini değerler olunca, başörtüsü olunca kimseye asla prim vermeyeceklerine vurgu yaparak, herkesin haddini bilmesi gerektiğini söyledi.

Adana ve Gaziantep Milli Eğitim Müdürlükleri'nin adeta mason hareketlerinin ekmeğine yağ sürdüğüne dikkat çeken Memiş, "Kahramanmaraş'ta Müslüman ve mümine kardeşlerimizin mücadele ederek Fransızları kovup ülkeyi bugünlere getirdiklerini ve buralarda sırf ezan sesinin duyulması için ne kadar sıkıntı ve zorluk çektiklerini unutmayın. Bugün ise kendini bilmez bir iki milli eğitim müdürü gelip, Gaziantep ve Adana da öğrencilerimize her türlü zorluğu çıkarıyorlar, onlar da hadlerini bilsinler." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Engellemeleri Yapanlar Hakkında Yasal İşlem Yapsın

Memiş, son olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nı göreve çağırarak, "Siz on iki yılı zorunlu yaptınız, kız çocukları okumuyor diyorsunuz ama kız çocukları okumaya çalışıyor ve siz okumalarını engelleyenleri görmüyorsunuz. Sizden beklentimiz bu engellemeleri yapanlar hakkında derhal yasal işlemleri başlatmanızdır." şeklinde açıklamada bulundu. (İLKHA)

Diğer Haberler