Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İslami Gruplardan BM’ye çağrı: Rojava’daki katliamı durdurun

İslami Gruplardan BM'ye çağrı: Rojava'daki katliamı durdurun

05 Ağustos 2013 Pazartesi 17:30
Amed ve İzmir’de bir araya gelen bazı İslami kurum ve kuruluş temsilcileri, Rojava'da Kürtlere yönelik saldırıları kınayarak uluslararası kamuoyuna katliam ve ablukayı durdurma çağrısında bulundu.

Amed’de aralarında Azadi İnisiyatifi, Mazlum-Der ve Dicle Fırat Diyalog Grubu temsilcilerinin de bulunduğu bir grup, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın açıklaması düzenledi.

Grup adına açıklama yapan Azadi İnisiyatifi Koordinatör Yardımcısı Muhammed Akar, son günlerde Rojava’da kadın ve çocuklar dahil masum sivilleri, siyasi kişileri ve bir bütün olarak Kürt halkını hedef alan saldırıların gerçekleştirildiğini söyledi.

Bağımsız kaynaklarca doğrulanan ve bazı uluslararası çevrelerce kınanan bu saldırılar neticesinde, Halep yakınlarındaki Tıl Hasıl ve Tıl Aren köylerinde onlarca Kürt sivil insanının hayatını kaybettiğini aktaran Akar, yüzlerce Kürtün ise rehin alındığını ifade etti. Kim tarafından yapılırsa yapılsın bu katliamları kınadıklarını dile getiren Akar, rehine alınan Kürtlerin bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurguladı. Akar, "Aynı zamanda sessizliğini koruyan uluslararası kamuoyunu ve İslami camiayı duyarlılığa davet ediyoruz. Mübarek Ramazan ayında İslam'ın adını kullanarak sivil insanlara saldıranları insanlık vicdanına ve Allah'ın adaletine havale ediyoruz" dedi.

Özgür Suriye Ordusu ve El-Nusra cephesi militanlarının Kobani bölgesini kuşattığını bildiren Akar şunları belirtti: "Hiçbir gıda ve ilacın ulaşamadığı bu bölgede büyük bir insani dram yaşanmaktadır. Türkiye hükümetinin sınır kapılarını kapatması ve insani malzemelerin geçişini engellemesi bu dramı daha da ağırlaştırmaktadır. Suriye muhaliflerinin Kürtlerin statü talebini kabul etmesi düşündürücüdür. Gerçek hedefi zalim Esed rejimi olması gereken ÖSO ve El Nursa cephesinin Kürt halkını tehdit ve tekfir etmesi vicdan, izan ve İslam ile bağdaşmamaktadır. On yıllardır Suriye devletinin zulmü altında yaşayan mazlum Kürt halkının da özgür olma ve geleceğini belirleme hakkı vardır. Komşu haklarla barış içinde yaşamak isteyen kürt halkının iradesine saygı duyulmalıdır."

İslami STK'lar olarak Türkiye ve uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunduklarını anlatan Akar, "Bir halkın meşru kazanımlarını hedef alan her türlü saldırının kabul edilemez olduğunu, bu saldırıları yapanların tarih ve insanlık vicdanına mahkum edileceğini belirtiyor ve bu güçlere destek verenlerin meşruiyetinin sorgulanır hale geleceğini deklare ediyoruz. Birleşmiş Milletleri, Avrupa Birliği'ni İslam İşbirliği Teşkilatı'nı ve diğer uluslararası kuruluşları Rojava'daki katliamı ve ablukayı durdurmaya çağırıyoruz. Saldırılarda kullanılan bir kısım silahın 2 Ağustos 2013 tarihinde Türkiye üzerinden çetelere ulaştırıldığı iddiaları karşısında Türkiye hükümetini açıklama yapmaya davet ediyoruz. Sınır kapılarının açılmasını ve Rojava Kürdistan bölgesine yardım götüren TIR'ların serbest bırakılmasını istiyoruz. Türkiye hükümetini ve İslami camiayı hak ve adalet ölçüsü içinde tüm gruplara eşit noktada olmaya davet ediyoruz. Kürt halkını başta Rojava olmak üzere bütün dünya mazlumları ile dayanışmaya ve dua etmeye çağırıyoruz" dedi.

 

BASIN AÇIKLAMASININ METNİ:


BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

SAYGIDEĞER KAMUOYU

     Bilindiği üzere son günlerde Suriye Kurdistan Bölgesinde ( Rojava )  kadın ve çocuklar da dahil masum sivilleri, siyasi kişileri ve bir bütün olarak Kürd halkını hedef alan saldırılar gerçekleşmektedir.  Bağımsız kaynaklarca doğrulanan ve bazı uluslararası çevrelerce de kınanan bu saldırılar neticesinde Haleb yakınlarındaki Tıl Hasıl ve Tıl Aren köylerinde onlarca Kürd sivil insanı katledilmiş yüzlerce Kürd ise rehin alınmış durumdadır.

     Öncelikle kim tarafından ne amaçla yapılırsa yapılsın bu katliamları kınıyor ve rehine alınan Kürdlerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Aynı zamanda sessizliğini koruyan uluslararası kamuoyunu ve İslami camiayı duyarlılığa davet ediyoruz. Mübarek Ramazan ayında, İslam’ın adını kullanarak sivil insanlara saldıranları insanlık vicdanına ve Allah’ın  cc. adaletine havale ediyoruz.

     Kamuoyuna yansıyan haberlere göre gerek Özgür Suriye Ordusu gerekse En-Nusra Cephesi militanları Kobani bölgesini kuşatmış durumdadır. Hiçbir gıda ve ilacın ulaşamadığı bu bölgede büyük bir insani dram yaşanmaktadır. Türkiye Hükümetinin sınır kapılarını kapatması ve insani malzemelerin geçişini engellemesi, bu dramı daha da ağırlaştırmıştır.

     Suriye Muhalefetinin Kürtlerin Statü talebini kabul etmemesi düşündürücüdür. Gerçek hedefi Zalim Esed Rejimi olması gereken ÖSO ve En-Nusra Cephesinin Kürd halkını tehdit ve tekfir etmesi vicdan, izan ve  İslam ile bağdaşmamaktadır.

     On yıllardır Suriye Devletinin zulmü  altında yaşayan Mazlum Kürd halkının da Özgür olma ve geleceğini belirleme hakkı vardır.Komşu halklarla barış içinde yaşamak isteyen  Kürd Halkı’nın iradesine saygı duyulmalıdır.

Bizler İslami duyarlılığa sahip Sivil Toplum Örgütleri olarak;

     1- Bir halkın meşru kazanımlarını hedef alan Her türlü saldırının kabul edilmez olduğunu, bu saldırıları yapanların tarih ve insanlık vicdanında mahkum edileceğini belirtiyor ve bu güçlere destek verenlerin  meşrutiyetinin sorgulanır hale geleceğini deklere ediyoruz.

     2- Birleşmiş Milletleri, Avrupa Birliği’ni, İslam İşbirliği Teşkilatını ve diğer Uluslar arası Kuruluşları Rojava’daki katliamı ve ablukayı durdurmaya  çağırıyoruz

     3- Saldırılarda kullanılan bir kısım silahın 2 Ağustas  2013 tarihinde Türkiye üzerinden çetelere ulaştırıldığı iddiaları karşısında Türkiye Hükümetini açıklama yapmaya davet ediyoruz.

     4- Sınır kapılarının açılmasını ve Rojava Kürdistan Bölgesine insani yardım götüren tırların serbest bırakılmasını istiyoruz.

     5- Türkiye Hükümetini ve İslami camiayı hak ve adalet ölçüsü içinde tüm guruplara eşit noktada olmaya davet ediyoruz.

     6- Kürd Halkını başta Rojava olmak üzere bütün dünya mazlumları ile dayanışmaya ve dua etmeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Bu basın açıklamasının altında imzası olan sivil toplum kuruluşları:

Tevgera İslami ya Gel - Kürdistan İslami İnsiyatifi (AZADİ) - Med-Zehra Vakfı - Nubıhar Derneği - Din Adamları ile Yardımlaşma Derneği - Ufuk Der -Mazlum-Der - Dicle-Fırat Diyalog Grubu - Diyarbakır İnanç Komisyonu - Zeytin Dalı Barış Platformu

İzmir Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İDAY-DER) üyeleri, Rojava'da El Nusra Cephesi'ne bağlı çetelerin Kürtlere dönük katliamlarını kınamak amacıyla dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İzmir İDAY-DER Başkanı Mele Mahmut Tanış ile yöneticiler Mele Mehmet Doğan, Mele Ferzende Deniz ve Mele Abdurrahman Dayan katıldı. Toplantıda konuşan Mele Mehmet Doğan, Rojava'da yaşanan katliamın İslam dinine ve insanlığa sığmadığını dile getirdi. Doğan, Rojava'daki katliama sessiz kalanların da bu suçun ortağı olduğunu söyleyerek, başka Kürt halkı olmak üzere tüm insanları Rojava halkıyla dayanışmaya çağırdı.

Mele Abdurrahman Dayan da Rojava'daki katliamı kınayarak, "Devletin de destek verdiği çeteci grupların kirli oyunları, katliamları karşısında neden dünya halkları sessiz kalıyor?" diye sordu. Dini kullanarak katliam yapan çeteci grupları deşifre edeceklerini dile getiren Dayan, "Bu katliamları yapanların dinle hiç bir alakası yoktur. Katliam İslam dininde günahtır" dedi. İnsanlık için herkesi ayağa kalkmaya çağıran Dayan, "Her gün insanlar öldürülüyor. Bu çetecilerin kara yüzünü ve kirli oyunlarını açığa çıkarmak için tüm halklar birlik olmalıdır" diye konuştu. Son olarak söz alan Ferzende Deniz de Ortadoğu'da yaşanan savaşlar karşısında ayağa kalkan halkları Kürt halkına karşı yapılan zulüm karşısında da ayağa kalkmaya çağırdı.(ANF-Ufkumuz.com)

Diğer Haberler