Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İslami partiler Kürdistan için ‘Bağımsızlık’ dedi

İslami partiler Kürdistan için ‘Bağımsızlık’ dedi

01 Mart 2017 Çarşamba 07:35
Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu), Kürdistan İslami Topluluk (Komel) ve Kürdistan İslami Hareket (Bızutnewe) partisi: “3 parti de Kürdistan’ın bağımsızlığı, halkın refahı için çalışma konusunda hemfikir”

Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu), Kürdistan İslami Topluluk (Komel) ve Kürdistan İslami Hareket (Bızutnewe) partisi liderleri biraraya geldi.

Yekgırtu lideri Selahaddin Behaeddin, Komel lideri Ali Bapir ve Bızutnewe lideri İrfan Abdulaziz, bugün başkent Erbil’de geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirdiler.

Altı saat süren toplantıda bağımsızlık, ekonomik kriz, iç sorunlar ve yolsuzluk gibi konuların görüşüldüğü kaydedildi.

Uzun süren toplantının ardından basın karşısına çıkan liderler, toplantı hakkında bilgi verdi.

Yekgırtu lideri Selahaddin Behaeddin, toplantıda bölgedeki gelişmeler, IŞİD sonrası dönem, iç kriz ve yolsuzluk konuları hakkında konuşulduğunu ve bunlara yönelik İslami partilerin duruşunun ne yönde olacağının ele alındığını ifade etti.

Özellikle IŞİD sonrası gelişmelerin önemli olacağını belirten Bahaeddin, “3 parti de Kürdistan’ın bağımsızlığı, halkın refahı için çalışma konusunda hemfikir” şeklinde konuştu.

Komel lideri Ali Bapir ise, “Birlikte adım atmak için biraraya geliyoruz ve bu 3’üncü toplantımız. Birçok konuda mutabık kaldık ancak farklı mekanizmalar ve düşünceler olsa da Kürdistan’ın bağımsızlığını sağlamak adına ciddi çalışılmaların yapılması için adımların atılmasını istiyoruz” dedi.

Bapir, “Her konuda yüzde yüz anlaşmamız şart değil ancak bazı konularda ayrıştık diye ayrı düşeceğiz anlamına gelmez. Yine birlikte olacağız birbirimize destek olup sayğı duyacağız” ifadelerinde bulundu.

Bızutnewe lideri İrfan Abdulaziz, bağımsızlığın bir hak olduğunu ve bunun için İslami partiler olarak ciddi adımlar atılmasını istediklerini belirtti.

Abdulaziz ayrıca, diğer İslami parti liderleriyle olumlu bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve olumlu sonuçların elde edildiğinin altını çizdi. 28.02.2017 (Rûdaw)

Ali Bapir - Selahaddin Behaeddin - İrfan Abdulaziz

Ali Bapir - Selahaddin Behaeddin - İrfan Abdulaziz

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları