Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İslami STK’lardan hükümete ’başörtüsü’ tepkisi

İslami STK'lardan hükümete 'başörtüsü' tepkisi

30 Kasım 2012 Cuma 20:59
Diyarbakır'da bazı sivil toplum örgütleri, cuma namazının ardından hükümetin kıyafet serbestliği getiren düzenlemede, başörtüsüyle ilgili uygulamayı protesto etti.

Diyarbakır'da aralarında Özgür-Der, Sahabe-Der, Cami-Der, İlim-Der öncülüğünde cuma namazlarının ardından camiler önünde toplananlar, kıyafet serbestliği getiren yeni düzenlemede öğrencilerin okulda başlarının açık olacağı kararına tepki gösterdi.

Tarihi Ulu Cami'de kılınan cuma namazı sonrası cami önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grup, yapılan basın açıklamasıyla yönetmeliği protesto etti.

Sahabe-Der Genel Başkan Yardımcısı Faysal Yıldız, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Başörtüsü namus borcumuzdur" dediğini belirterek, "Bizler söylenen bu sözleri, verilen vaatleri unutmadık, ama yıllardır bu sözler ve vaatlerle inançlı insanlara kendilerine oy vermeleri için, söyleyenlerin verdikleri bu sözü ne kadar da çabuk unuttuklarını görüyoruz" dedi.

İkinci protesto gösterisi de Ofis Ekinciler Caddesi üzerinde yapıldı. Burada toplanan yaklaşık 300 kişilik gruba hitap eden Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı avukat Serdar Bülent Yılmaz, İmam Hatip Liseleri'nin manastır, burada okuyan kızların da rahibe olarak görüldüğünü iddia etti.

Yılmaz, "AKP döneminde, on yılda onlarca eylem yaptık ama başarötüsü yasağı yasallaşarak devam ediyor. AKP hükümeti, yayımladıkları yönetmelikle yasağı koruma altına almıştır. Sanki İmam Hatip Liseleri, manastır, burada okuyan kızlarımız da rahibeymiş gibi bir ayırım yapılıyor. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.

İki protesto gösterisinde de Kürtçe ve Türkçe sloganlar atılarak, Kürtçe ve Türkçe yazılı dövizler taşındı. Yapılan konuşmalardan sonra kalabalık gruplar olaysız dağıldı. (anf)

Diğer Haberler