Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
`İslami Uyanış ve Kadınlar` Konferansı başladı

`İslami Uyanış ve Kadınlar` Konferansı başladı

10 Temmuz 2012 Salı 20:38
İran İslam Cumhuriyeti`nin başkenti Tahran`da düzenlenen, "İslami Uyanış ve Kadın" konulu uluslararası konferans Cumhurbaşkanı Ahmedinejad`ın konuşmasıyla çalışmalarına başladı.

Edinilen bilgiye göre, konferans bu sabah Tahran Azadi hotelinde Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın konuşmasıyla başladı.

Konferansın bugünki oturumuna Irak’ın eski başbakanı İbrahim Caferi`nin yanı sıra, Irak Yüksek Meclisi Başkanı Ammar Hekim ve ülkenin askeri ve sivil yetkililerinin katıldığı bildirildi.

İki gün süreceği belirtilen konferansa 80 ülkeden 1.500 kadar araştırmacı, eğitimci, siyasetçi ve aktivist müslüman kadın katılırken, konferansın başkanlığını İmam Hamenei`nin uluslararası ilişkiler başdanışmanı Dr. Ali EKber Velayeti`nin yaptığı öğrenildi.

"İslami Uyanış bölge milletlerinin gerçekleşmiş olan arzusudur"

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri Said Celili, Tunus`tan gelen bir heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, İslami Uyanış'ın bölge milletlerinin gerçekleşmiş arzusu olduğunu söyledi.

Celili Tahran`da temaslarda bulunan Tunus kurucu meclisindeki "El Nehze`` fraksiyonu başkanı Muhammed Subpi el Atik ve beraberindekileri kabulünde, düşmanların nükleer silahtan değil İslami uyanıştan korktuklarını belirterek, "batılı ülkeler, İslami uyanış ve İslami değerlerin yeniden bölgeye hakim olmasından ciddi olarak korkmaktadırlar" diye konuştu.

Tunus halkının devrik diktatör Zeyenelabidin bin Ali`ye karşı mücadelesinin övgüye değer olduğunu belirten Said Celili, Ortadoğu ve kuzey Afrika`da İslami uyanış dalgası, Zeynelabidin bin Ali`nin devrilmesiyle başlamıştır. Bu hareket, bölgedeki bütün Müslüman halkların arzusuydu ve bu hareket, emperyalist dünyanın muhalefetine rağmen başarılı olmuştur" dedi.

Atik de bu görüşmede, İslami uyanışın, halkların özgürlüğünü hedeflediğini ve Müslüman halkların aralarındaki birliği güçlendirdiğini hatırlatarak, "İran İslam inkılabının en büyük iftiharı, bölge halklarının kıyamına öncülük ve örneklik etmiş olmasıdır, bölgedeki bütün inkılab hareketleri İran İslam inkılabına borçludur, diye konuştu.

Atik, yabancıların İslam ülkelerinde yürütmeye çalıştığı komplolara işaretle, "Batılı ülkeler, İslami düşünce ve uyanışa karşıdırlar ve gerçek demokrasinin yerleşmesinden de korkuya kapılıyorlar" diye konuştu. (Hürseda Haber)

Diğer Haberler