Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İsrail, Bu Yıl Filistin`de 65 Binayı Yıktı

İsrail, Bu Yıl Filistin`de 65 Binayı Yıktı

24 Mayıs 2012 Perşembe 15:22
İsrail yönetiminin, bu yıl Filistinlilere ait 65 binayı yıktığı bildirildi.

Filistin topraklarındaki yıkımlara karşı mücadele eden Filistinli kuruluş "Yerleşimlere Karşı Birlikte"nin hazırladığı raporda, İsrail yönetiminin, bu yıl Batı Şeria ve diğer bölgelerde 65 ev ile tesisi yıktığı belirtildi.

Yıkımların, el-Ağvar bölgesi ile el-Halil, Nablus ve Kudüs kentlerinde yoğunlaştığına işaret edilen raporda, yıkımların sadece evlerden ibaret kalmadığı, kültür merkezleri, mescitler ve ticari mekanların da hedef alındığı kaydedildi. Raporda ayrıca, evleri yıkılan Filistinlilerin, enkaz üzerine kurdukları çadır ya da barakaların da yıkıldığı ifade edildi.

İsrail yönetiminin yıkımları haklı göstermek için çeşitli nedenler öne sürdüğü, bunlar arasında yaygın olarak, binaların ruhsatının bulunmamasının gerekçe gösterildiği kaydedilen raporda, İsrail makamlarının, bazı binalar hakkında da Yahudi yerleşimcilere ve otoyollara yakınlığı gerekçesiyle yıkım kararı verdiği belirtildi.

Raporda, İsrail`in uygulamalarının, 4. Cenevre Sözleşmesi`ne göre yasa dışı olduğu, aynı zamanda insanların kendi mülklerinden keyfi olarak tahliyesini yasaklayan uluslararası insan hakları kurallarının da açık bir ihlali anlamına geldiği savunuldu.

Diğer Haberler