Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İsrail  Doğu Kudüs’te 1500 Yeni Konut Yapacak

İsrail Doğu Kudüs'te 1500 Yeni Konut Yapacak

18 Aralık 2012 Salı 08:19
İsrail İçişleri Bakanlığı, işgal altındaki Doğu Kudüs’tekiRamat Shlomo mahallesine 1500 yeni konut inşasına yeşil ışık yaktığını açıkladı.

Filistinli yöneticiler İsrail’i BM Güvenlik Konseyi’ne şikayet edeceklerini bildirdi.

Bu tartışmalı proje, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in 9 Mart 2010’da Kudüs’e yaptığı bir ziyaret sırasında ABD ile İsrail arasında diplomatik krize yol açması ardından dondurulmuştu.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada Kudüs bölgesi bakanlık komitesi 1600 konutluk projesi 1500 konuta indirdiğini ve bu planın nihai bir onay almak için yeniden sunulacağını bildirdi. Sözcü, “Bu birkaç ay veya birkaç yıl daha alabilir” dedi

Filistinli yetkililer İsrail İçişleri Bakanlığı’nın yeşil ışık yakmasına anında tepki göstererek, BM Güvenlik Konseyi’ne konuyu götürme niyetinde olduklarını bildirdi.

BM’nin Kasım ayında Filistin’e gözlemci devlet statüsü tanıması ardından İsrail işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da işgal aldındaki yerleşim yerlerinde 3 bin konut inşa edeceğini açıklamıştı. İsrail, BM’nin Filistin’e ilişkin yeni girişimi karşısında misilleme yapacağı tehdidinde bulunmuştu. Bu karar, uluslararası alanda tepkilere yol açmış, bir çok Avrupa ülkesi İsrail büyükelçilerini çağırarak açıklama istemişti.

Yeni konutların Doğu Kudüs’ü Batı Şeria’da İsrail’in işgal ettiği Maale Adumim kolonisine bağlayan “E1” isimli çok tartışmalı alana kurulacağı belirtilmişti. İsrail bu proje ile 35 bin nüfuslu Maale Adumim ve Doğu Kudüs arasındaki boşluğu yeni yerleşimlerle doldurarak nihai sınırların içine dahil etmeyi planlıyor.

Her iki Batı Şeria’yı birbirinden ayıran bu proje, bir Filistin Devleti’nin yaşayabilirliliğini de tehlikeye koyuyor. İsrail Kudüs’ü kendi “birleşik ve bölünmez” başkenti olarak görüyor. Ancak uluslararası toplum İsrail’in 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs parçasını tanımıyor. Filistin burayı gelecekteki devletlerinin başkent yapmak istiyor.

İsrail Devleti, Kasım 2011’de Filistin’in UNESCO’ya tam üyeliğinin kabulü ardından da Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinde inşayı hızlandırmıştı. (anf)

Diğer Haberler