Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İstabulda’ki ’KCK’ davası sonrası HDK’den açıklama

İstabulda'ki 'KCK' davası sonrası HDK'den açıklama

22 Aralık 2012 Cumartesi 00:14
"KCK" İstanbul ana davasında verilen ara kararın ardından HDK adına yapılan açıklamada, “Kürt halkının iradesi KCK operasyonlar ile teslim alınamaz” denildi.

Silivri'de 2 haftadır görülen "KCK" İstanbul ana davasında ara kararın ardından duruşma salonunun önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul İl Yürütmesi tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "Kürt halkının siyasi iradesi yargılanamaz" pankartı açılarak, "Bijî Serok Apo" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı açıklama öncesi jandarma ekipleri yoğun önlem aldı. 

HDK adına açıklama yapan Rahime İldemir, "Bugün burada yargılanmak istenen Kürt halkının siyasi iradesidir" diyerek, hükümetin Kürt siyasetçileri "KCK" adı altında yaptığı operasyonlarla hapishanelere atarak Kürt sorununu çözüp Kürtlere boyun eğdireceği yanılgısını yaşadığını söyledi. "Kürt sorunun çözülmesi için tek çözüm müzakeredir" diyen İldemir şöyle devam etti: "Geçtiğimiz aylarda cezaevlerinde 3 temel talep üzerinden başlatılan açlık grevleri Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın çağrısı ile sonlandırılmıştır. Sayın Öcalan bir kez daha adım atarak yeni ölümler yaşanmadan barışa şans tanımıştı. Bu adım ortadayken, AKP hükümeti BDP milletvekillerine dönük fezleke hazırlıklarına girişti. Peşinden yeni KCK operasyonları geliştirildi. Kürt halkının iradesi KCK operasyonlar ile teslim alınamaz. Bundan sonra yaşanacak ölümler ve akacak kanının sorumlusu operasyonları yönetenlerdir. AKP çözüm ve barış için operasyonlar başlatmak yerine, Sayın Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük şartları ile anadilde eğitim ve savunma haklarının güvence altına alınması için adımlar atmalıdır."
 
HDK'nin açıklamasının ardından söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, iki haftadır görülen duruşmada avukatlara savunma için sadece 7-8 saat ayrıldığına dikkat çekerek, avukatların bu kısa sürede mağduriyetin daha az olması için ellerinden gelen savunmaları yaptıklarını dile getirdi. "Ne yazık ki bu süre zarfında KCK davası kararında bir değişiklik olmadı" diyen Kozağaçlı, Avukat Ercan Kanar hakkında "siyasi rehine" kavramını kullandığı için suç duyurusunda bulunulmasına tepki gösterdi. Bu tespitin gayet yerinde bir tespit olduğunu belirten Kozağaçlı, "Biz de daha önceki KCK davaları ile ilgili bu tespiti yapmıştık. İlan ediyoruz; önümüzdeki duruşmada gerek 100, gerekse de 200 avukatla birlikte duruşmaya katılıp, aynı kavramı dile getireceğiz" diye konuştu. 
 
Açıklamanın ardından grup sloganlarla dağıldı. (anf)

Diğer Haberler