Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İstanbul’da 19 Kişi Adliye’ye Sevk Edildi

İstanbul’da 19 Kişi Adliye'ye Sevk Edildi

12 Nisan 2012 Perşembe 14:43
İstanbul’da Newroz kutlamasına katıldıkları gerekçesiyle evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan 19 kişi adliyeye sevk edildi.

İstanbul’da Newroz kutlamasına katıldıkları gerekçesiyle evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan 19 kişi adliyeye sevk edildi.

Sabah erken saatlerde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gözaltındakilerden 9’u sevk edildi. Sabah sevk edilenlerin Pınar Kalaycı, Sezgin Kartal, Songül Araç, Kenan Ulaş, Muharrem Demir, Mehmet Akif Bilgin, Selçuk Kalaycıoğlu, Seyhan Arslan ve Sami Tunca olduğu öğrenildi.

Savcılıkta ifadeleri alınmaya başlanan 9 kişiye, "Newroza nasıl katıldın? Neden katıldın? Kimin talimatı ile katıldın?" şeklinde sorular sorulduğu bildirildi. Yine soruşturma dosyasında, Newroz kutlamasının yapıldığı 18 Mart gününe ilişkin telefon dinlemelerinin yanı sıra Aralık 2011 ve Ocak 2012 tarihine ilişkin dinleme kayıtlarını yer alması da dikkat çekiyor.

Gözaltına alınan aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Çağdaş Küçükbattal’ın da bulunduğu diğer 10 kişi ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusu ardından öğle saatlerinde adliyeye getirildi.

Bu arada, Adliye önünde toplanan bir grup gözaltına alınanlara destek eyleminde bulundu. Gözaltındakilerin isimlerinin yazıldığı ve ''Gözaltılar serbest bırakılsın'' yazılı iki pankartın açıldığı eylemde grup adına basın açıklamasını Ersin Özdemir okudu.

Özdemir ''Sömürü düzeninin bugünkü sözcüsü AKP hükümeti eliyle devreye sokulan bu dilginsiz saldırganlık, Newroz'da Kürt halkı ve devrimci ilerici güçler tarafından ortaya konan direnlş ruhuna ve mücadele kararlılığına dönük tahammülsüzlüğün açık bir göstergesidir'' dedi.

Özdemir hükümetinin bir yandan 12 Eylül'ü yargılamaktan bahsederken bir yandan da gözaltı terörüne devam etmesi ve Suriye müdahale planlarının birbirinden bağımsız olmadığı ifade etti. Öztürk '' Ne gözaltı terörü ne de zindanlar bizleri yıldırabilir. Faşist baskı ve devlet terörü Kürt ulusunun özgürlük mücadelesini ve bu topraklardaki devrimci mücadeleyi asla boğamayacaktır'' dedi.  (anf)

Diğer Haberler