Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İsveç: PKK ile AKP Masaya Otursun

İsveç: PKK ile AKP Masaya Otursun

10 Mayıs 2012 Perşembe 10:02
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, PKK ile Türk hükümeti arasında Kürt sorunun çözümü için müzakerelerin yeniden başlamasını istedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, PKK ile Türk hükümeti arasında Kürt sorunun çözümü için müzakerelerin yeniden başlamasını istedi. İsveçli parlamenterler ise İmralı'nın Guantanamo'dan farksız olduğunu belirterek Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesini istediler.

Yeşiller, liberaller ve Sol Partili milletvekillerin talebi üzerine İsveç parlamentosunda Kürt sorunundaki son durum tartışıldı. Yeşiller milletvekili Bodil Ceballos, Dışişleri Bakanı Carl Bildt'e "Türkiye'de artan insan hakları ihlalleri ve sayıları 100'ü geçen tutuklu gazetecilerin durumunu Ankara hükümeti ve AB yetkilileriyle yaptığınız görüşmelerde gündeme getiriyor musunuz" şeklinde bir soru yöneltti.

İsveç Radyosu’nun haberine göre bakan Bildt gazetecilerin "anti-terör" yasasından dolayı tutuklandığına dikkat çekerek, Türkiye'de iyi reformların yapıldığını öne sürdü. Türkiye'de hukuk sisteminin yeniden düzenlenmesini ve anayasanın yenilenmesini isteyen bakan Bildt, tıkanan AB üyeliği müzakerelerin de bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

PKK ve Türk yetkilileri arasında yapılan ve kamuoyunda Oslo süreci olarak bilenen müzakere sürecinin "kötü niyetli" güçler tarafından baltalandığını vurgulayan İsveçli bakan, iki tarafın yeniden masaya oturmasını talep etti.

"İMRALI GUATANAMA'DAN FARKSIZ"

Bakanın yanıtını yeterli bulmayan Yeşiller milletvekili Bodil Ceballos ise "İsveç hükümeti olarak nelerin yapıldığını sordum. Ancak bakan Türkiye'deki reform sürecinden söz etti. Başkalarının ne yaptığı beni ilgilendirmiyor, beni İsveç hükümeti ilgilendiriyor" şeklinde tepki gösterdi.

AB üyeliği sürecinde Türkiye'yi destekleyen İsveç'in Kürt sorunu konusunda daha fazla çaba sarf etmesini isteyen Liberaller Partisi milletvekilli Fredrik Malm şöyle konuştu: "Kürt sorunu ile insan hakları ihlalleri arasında güçlü bir bağ var ve bu yüzden öncelikle bu sorun çözülmeli. Ancak ileriye doğru küçük adımlar atılması gerekirken, geriye doğru büyük adımlar atıldı."

Sol Partili Emine Kakabaveh ise Öcalan'a yönelik devam tecride dikkat çekerek "Öcalan'ın tutulduğu şartlar yeni Guantanamo'dur. Bir an önce içindeki bulunduğu tecrit kalkmalı ve tutukluluk şartları iyileştirilmeli" diye konuştu.

ANF

Diğer Haberler