Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İsveç’te Dini Kutlamaların Yasaklanması Talebi

İsveç'te Dini Kutlamaların Yasaklanması Talebi

23 Kasım 2012 Cuma 10:21
Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh İsveç Parlamentosunda yapılan dini toplantı ve törenlerin laiklik ilkesiyle çeliştiğini belirterek yasaklanmasını istedi.

İktidarın büyük ortağı Moderat Parti Milletvekilleri Amir Aden ve Abdilirızak Waberi ile Çevre Partisi Milletvekili Mehmet Kaplan Kurban Bayramı dolayısıyla İsveç’te bulunan Müslüman ülkelerin Büyükelçilerini bayramlaşmak için Parlamentoya davet etmişlerdi.

Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh parlamentodaki lokallerin dini toplantı ve etkinlikler için kullanılmasına tepki gösterdi. Karşı çıkışının tamamen bir prensip sorunu ve son yapılan toplantı ile ilgisinin bulunmadığını söyleyen Kakabaveh Parlamentoda görev yapan politikacıların din ve politikayı bir birine karıştırmamaları gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“İsveç laiklikte öncü bir ülke ama dinin parlamentoya sızdığını görüyoruz. Sadece Parlamentoyu yönetenler değil milletvekilleri de bunun uzun vadedeki sonuçlarını bilmelidir. Parlamento yönetiminin İsveç Parlamentosunun lokallerinde dini kutlamalar yapılmasına izin vermesi kesinlikle yanlıştır. Lokallerin nasıl kullanılacağına ilişkin sınırlar belirlenmeli ve oralarda din yer almamalı.”

Kakabaveh’e Halk Partisi Milletvekili Anna Steele de destek veriyor. Parlamentoyu dinin dışında tutmak için görüş birliğine varamamalarını sıkıcı bulduğunu ve konuyu uygun bir zamanda Parlamento Başkanıyla konuşacağını söylüyor. Steele parlamentonun tamamen dinin dışında bırakılması için kuralların değiştirilmesini istiyor.

Parlamento Hukuk Şefi Helen Törnqvist ise yönetmenliklerde parlamentoda dini toplantılar yapılmasını yasaklayan bir hüküm olmadığını söylüyor.  (anf)

Diğer Haberler