Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
JİTEM Davası’nda Kamil Atak’a tahliye

JİTEM Davası'nda Kamil Atak'a tahliye

22 Aralık 2012 Cumartesi 19:51
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 1993-95 yılları arasında işlenen 52 faili meçhul cinayet ile ilgili yargılanan 7 sanıktan Cizre eski Belediye Başkanı ve Korucubaşı Kamil Atak'ın tahliyesine karar verdi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde aralarında Kayseri eski Alay Komutanı ve JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ile eski Cizre Belediye Başkanı ve Korucubaşı Kamil Atak'ın da bulunduğu 7 kişi hakkında Şırnak'ın Cizre İlçesi’nde 1993-95 yılları arasında işlenen 52 faili meçhul cinayetle ilgili açılan davanın öğleden sonraki duruşması görüldü.

Sanıklardan Hıdır Altuğ savunmasında, kendisine hala iddianamenin verilmediğini söyleyip, konuşmaya devam etmesine mahkeme başkanı müdahale ederek, "Tamam tamam iddianame sana verildikten sonra konuşursun" dedi. Sanık Adem Yakin ise savunmasında, eklenen iddianameden mahkeme okuduktan sonra haberinin olduğunu belirterek, iddianamenin kes-yapıştır yöntemi ile yapıldığını daha önceki iddianameden bir farkının olmadığını ileri sürdü. "Terörist" demenin artık suç olduğunu iddia eden Yakin, "Bunun üzüntüsü içerisindeyiz. Sizin mahkemenizin elinde yeter derecede delil yok. İddianame itham ile oluşturulmuştur. İddianamelerin bir dayanağını bulun. Bunu bir daha söylüyorum. Bütün yüreğim ile söylüyorum. Kürtleri kandırmak için yapıyorlar. Kürtler üzerindeki kirli politikaların bir yansımasıdır. Bu 2014'in bir hazırlığıdır. Ben kimseyi öldürmedim" dedi.

Atak: Cemal Temizöz ile ölüme bile giderim

Sanık Yakin'in savcıya bakarak konuşmasına mahkeme başkanı tepki göstererek, "Bana bakarak konuş" dedi. Bunun üzerine Yakin ile mahkeme başkanı arasında kısa süreli bir gerginlik oldu. Bu iddiaların külliyen yalan olduğunu iddia eden Yakin, "İspatlanmayan suçlar, iftiradır, suçtur. Vallahi ben senin yaptığın iddianameden korkmuyorum. En fazla beni 2 ay daha getirip götürürsün. Sonra da beni beraat edersin" dedi. İddia makamı ise, bu celsede birleşen davaya ilişkin sanıklara ek süre verilmesi gerektiğini, Kamil Atak dışında diğer tüm tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini talep etti. Sanık Kamil Atak’ın ise savunmasında, hukuk devletinde olduklarını iddia ederek, sabırla beklediklerini söylemesi dikkat çekti. Korucu olduklarından dolayı bir hata işlediklerini belirten Atak, "Kendi ırkımızın hedefi olduk. Ben Cemal Temizöz ile ölüme bile giderim. Ancak hangi ip ile bizi birbirimize bağlıyorsunuz. Eski bir bakan diyor ki:'Terörle mücadele adı altında ülke kana boğuldu.' Rahmetli Şeyh Said Sivas'a gitti. Bu bir davadır. Biz mi Türkiye'yi kana boğduk. Bunlar koltuk efendileridir. Eğer bir suçumuz varsa. Bize ceza verin" dedi. Sanık Adem Yakin ise savunmasında, iddianamede hukuka uygun delillerin elde edilmediğini iddia ederek, uygun deliller toplandıktan sonra ceza verilmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin "Şeriatın kestiği parmak acımaz" şiarı ile büyüdüğünü belirten Yakin, herkesin kendi cezasını çekecek şekilde ceza verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Biz Filistin'de mi yargılanıyoruz. Ben böyle zülüm görmedim. Eskiden aşiretler zülüm yapardı. Ancak böyle zulüm yapmazdı. Ben cahillikle bu yola girdim. Bu yola girdiğimde daha 16 yaşındaydım. Bugün gelmiş kırk beşime, bu yargılamayı yapmak gerçek dışıdır. Ben askerliğimi çocuklarıma anlatırken utanıyorum." dedi.

İngilizce eğitimi CD’sini delil olarak sundu!

JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ise savunmasında, kendisine isnat edilen tüm cinayetleri reddetti. Cizre'de o dönem yaşananların cehennem olduğunu iddia eden Temizöz’ün, ifade almak için 3-4 kişilik bir ekip kurduğunu itiraf etmesi dikkat çekti. Temizöz, o dönem yaptıklarının karşılarına suç diye çıkartılmasının kabul edilemez bir şey olduğunu iddia etti. Temizöz'ün savunma yaparken, "Beni dikkatle dinlerseniz memnun olurum" demesine mahkeme başkanı, "2 Saat boyunca hep aynı şekilde dinleyemem" dedi. Temizöz'ün savunması sırasında, duruşmaya ara verildi. Aranın ardından, sanık yakınlarının aranmadan içeriye alınması dikkat çekti. Kendisinin iyi şeyler yaptığına dair o dönemin gazetelerini gösteren Temizöz, kendisinin gittikten sonra askeriyede kayıpların arttığını iddia etti. Temizöz, görevde olduğu sırada Cizre halkının Türk bayrağı ve PKK'yi yeren sloganlar ile miting yaptığını iddia ederek, bu iddialarının olduğunu söylediği CD'yi mahkeme başkanına verirken, ancak verdiği CD'nin İngilizce eğitimi ile ilgili bir CD olduğu ortaya çıktı. Sanık avukatlarının savunmalarının ardından duruşmaya ara verildi.

Verilen aranın ardından, müdafi avukatlarının savunmaları alınmadan verilen kararda, eski Cizre Belediye Başkanı ve Korucubaşı Kamil Atak'ın tahliyesine karar verirken, diğer sanıkların suç vasıflarını değiştirebilecekleri düşünülerek tutukluluk hallerinin devamına ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesine karar verildi.

Ayrıca Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde de eski Cizre Belediye Başkanı ve Korucubaşı Kamil Atak'ın tahliyesi nedeni ile korucuların havaya ateş ederek sevinç gösterileri yaptıkları öğrenildi.(DİHA)

Diğer Haberler