Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.

Kürdistan Haberleri

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yaver, ABD, Almanya ve İngiltere’nin Peşmerge Güçleri’nin modern bir ordu olması için 35 maddelik bir proje hazırladığını söyledi.
Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da en çok konuşulan konuların başında Güney Kürdistan’ın Bağımsızlık Referandumu ile Rojava’daki durum, ABD’nin YPG’ye silah yardımı gelmektedir.
Başkan Mesud Barzani, peşmergenin partilerin mülkü olmadığını ve Kürdistan’ın peşmergesi olduğunu söyledi.
Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Dünya Soykırımları Konferansı’nda Kürdlere uygulanan soykırımlar gündeme geldi.
Hemin Hawrami: Bağımsızlık ilanının herkes tarafından kabul göreceğini beklemek doğru değildir. Bölgenin bağımsızlığı uzun bir süreçtir ancak bizim de kararımız nettir, IŞİD öncesi Irak'a geri dönüş yok
Kürdistan’da başkanlık ve parlamento seçim tarihleri belli oldu.
Bursa'nın İnegöl ilçesinde "Kürdistan" yazılı tişörtle oy kullanmaya giden kişi tutuklandı.
Emîrê Komela Îslamî Elî Bapîr got, serxwebûn wek mafekî rewa ya xelkê Kurdistanê zanî û ragihand, Kurd jî wek miletên din ên cîhanê mafê wê yê serbixwebûnê heye, lê divê berî yekê zemînesaziyek were çêkirin û dam û dezgeh jî bêne aktîvkirin.
Sekreterê Giştî yê Yekgirtûya Îslamî Selahedîn Behadîn piştgîriya xwe bo encamdana referandûma Serxwebûnê de ragihand û got: “Di pirsên neteweyî û niştimanî de em di rêza pêşî de ne.”
Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bızutnewe), Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) ve Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) bölgedeki gelişmelere yönelik birlikte hareket etme kararı aldı.
Millet olma bilinci işgal, inkar, imha, asimilasyon, sömürü ve dört parçaya bölünme facialarına rağmen kaybolmamış bir toplumu başka bir milletin içerisinde erimeye ikna edemezsiniz. Kurdistan dağlarıyla, Kürtler kimlikleriyle vardır ve yaşayacaktır.
Li gorî hinek rapirsiyan dengên Erê, li gorî hinekên din jî yên Nexêr bi çend pûanan li pêş in.
Li bajarê Silêmaniyê yekemîn dîdara partiyên Îslamî yên Başûrê Kurdistanê tê sazkirin. Pêşengên dîdarê jî dibêjin dê di vî civînê de karê tevgerên îslamî dê di gelek aliyan de were nirxandin.”
"Kürdistani" kavramı, Güney Kürdistan siyasi literatüründen Kuzey Kürdistanlı siyasal güç, çevre ve kadroların literatürüne “Kürdistani duruş”, “Kürdistani tavır”, "Kürdistani parti (ler)", "Kürdistani güçler" ve benzer sıfatlar eklenerek giren bir kavram