Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kaçmaz, Calp ve Biçecek’i binler toprağa verdi

Kaçmaz, Calp ve Biçecek’i binler toprağa verdi

09 Ocak 2013 Çarşamba 07:43
Lice kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillaları Mehmet Calp ve Mehmet Zülfikar Kaçmaz ile Mehmet Biçeçek’i binlerce kişi son yolculuğuna uğurladı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyü kırsalında 31 Aralık'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren 10 HPG gerillasından Mehmet Biçecek (Renas Amed), Mehmet Calp (Şervan Koçer) ve Mehmet Zülfikar Kaçmaz'ın (Xebat Xançepek) cenazeleri, Doğru Petrol Tesisleri'nde aralarında BDP Diyarbakır Milletvekilleri Emine Ayna, Nursel Aydoğan, BDP PM Üyesi İnan Kızılkaya, Diyarbakır MEYA-DER Başkanı Leyla Ayaz, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi tarafından "Şehit namirin" sloganıyla karşılandı.

HPG gerillaları Mehmet Calp ve Mehmet Zülfikar Kaçmaz'ın cenazeleri yüzlerce araçlık konvoy ile Diyarbakır merkez Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığı'na getirildi. Burada aynı çatışmada yaşamını yitiren 10 HPG gerillasının fotoğraflarının bulunduğu pankart, Abdullah Öcalan'ın posterleri ve PKK bayrakları açıldı. Gerillaların cenazeleri yıkanması için mezarlık morguna alındığı sırada halk sık sık, sloganları attı.

Cenazelerin dini vecibelerinin yerine getirilmesinin ardından halk, PKK bayraklarına sarılı tabutları omuzlara alarak, okunan dualardan sonra devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuna "Çerxa Şoreşê" marşı eşliğinde duruldu. Daha sonra sloganlar arasında Kürtçe konuşma yapan BDP PM Üyesi İnan Kızılkaya, Kürt halkının onurlu bir barış istediğini söyledi. "Bu halk kendi önderliğiyle barışı istiyor, bu halk kendi diliyle 'Aşitî' diyebilirse, barış istiyor, onun statüsü tanınırsa barışı istiyor" dedi. AKP hükümetinin yine Kürtleri kandırmanın peşinde olduğunu belirten Kızılkaya, "Bir yandan diyeceksin 'Sorunun çözümü için İmralı'yla görüşürüm' diğer yandan da bu halkın çocuklarını katledeceksin. 90 yıldır bu topraklar talan edilmiş. Bu bölgenin, bu toprakların ismi Kürdistan'dır ve Kürt halkı yaşıyor. Herkes bilsin ki, artık Kürtleri kimse kandıramayacak. Kürtler açıkça önderliğinin özgürlüğünü, dilini istiyor ve statü istiyor" diye konuştu.

Daha sonra HPG gerillası Mehmet Calp'ın annesi Xezen Calp bir konuşma yaptı. Calp "Eğer Kürt sorununun çözümünde samimiyseler önderlikle görüşmelerin yapıldığı sırada, bu çocuklarımızı katletme emrini kim verdi? Onu araştırıp ortaya çıkartsınlar. Kimyevi silahlar kullanıldı mı kullanılmadı mı? Niye böyle vahşice katlediliyorlar, ortaya çıkartmalarını istiyorum" diye konuştu.

Konuşmaların arından binler, "Şehit namirin" sloganlarıyla araçlara binerek, HPG gerillalarının ailelerinin taziyeleri kabul edildiği Kulplular Yas Evi'ne geçti. Calp ve Kaçmaz'ın taziyeleri burada üç gün boyunca kabul edilecek.

HPG GERİLLASI BİÇECEK LİCE’DE TOPRAĞA VERİLDİ

HPG gerillası Mehmet Biçecek (Renas Amed) ise binlerce kişi tarafından Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Sağlık (Sılok) köyünde toprağa verildi. Biçecek’in cenazesi Diyarbakır’dan Lice’ye getirilirken yol güzergahı boyunca "Şehid namirin" sloganıyla karşıladı.

Köye bir kilometre kala araçlardan inen binlerce kişi, Biçecek'in PKK ve KCK bayraklarına sarılı tabutunu omuzlayarak, yürüyüşe geçti. Aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Ahmet Gezen'in yanı sıra BDP il ve ilçe yöneticileri, MEYA-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin de bulunduğu yürüyüşte sloganları atıldı.

Saygı duruşunun ardından ilk olarak konuşan Silvan MEYA-DER Temsilcisi Mustafa Kurt, aileye ve Kürt halkına başsağlığı diledi. Kurt, "Bu köy özgürlük mücadelesinde büyük bedeller verdi. Renas yoldaşımız da halkının özgürlüğü için dağların yolunu tutarak, kendini halkının özgürlüğüne adayarak, şehitler kervanına katıldı" dedi. Kurt'un ardından konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kürt halkının özgürlüğü için yaşamını yitirenlerin mücadelesini sahiplendiğini belirterek, "Onların verdiği mücadele ile gurur ve onur duyuyoruz. Bu kadar cesur oldukları için halklarının özgürlüğü için 'Ölüm nereden gelirse gelsin baş üstüne' diyerek, mücadelelerini sürdükleri için onlarla gurur duyuyoruz. Aileler bilsin ki, bu acı sadece onların acısı değildir. Tüm Kürt halkının acısıdır" dedi. Aydoğan, "Direnen bir halk karşısında hiçbir hükümet ve devletin yapacağı bir şey yoktur. Eğer bugün İmralı'da görüşmeler gerçekleşmiş ise bu Kürt halkının verdiği mücadele ile gerçekleşmiştir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından mezarlıktan ayrılan halk köyde Biçecek için kurulan taziyeyi ziyaret etti. Biçecek'in taziyeleri köydeki yas evinde kabul ediliyor. ANF

Diğer Haberler