Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kamudaki Başörtüsü Engeli Artık Kalksın!

Kamudaki Başörtüsü Engeli Artık Kalksın!

27 Aralık 2012 Perşembe 14:59
Başörtüsünün hayatın tüm alanlarında serbest olması gerektiğini savunan Türk Diyanet Vakıf Sen Adana İl Başkanı Ayhan Arabacı, yasağın artık son bulması gerektiğini söyledi.

Yeni Kılık Kıyafet Yönetmeliğiyle okullarda başörtüsünün yasaklanmasına tepki gösteren Türk Diyanet Vakıf Sen Adana İl Başkanı Ayhan Arabacı, Başörtüsünün hayatın tüm alanlarında serbest olması gerektiğini belirtti.

Kur'an-ı Kerim dersleriyle imam hatip okullarda başörtüsü uygulamasının getirilmesinin isabetli olduğunu ancak yetersiz olduğunu belirten Arabacı; "Milli Eğitim Bakanlığı yeni yayımladığı öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü sadece imam hatiplerle ve Kur'an-ı Kerim dersi ile sınırlamıştır. Biz yasaklar kalksın derken yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz."dedi.

Başörtüsü Yasağı Çağımızın En Büyük Ayıbıdır
Başörtüsü yasağının hukuksuzluğuna da dikkat çeken Arabacı; "Başörtüsü yasağı, sadece kadın-erkek eşitliğini değil, aynı zamanda kadının-kadına karşı eşitliğini de ortadan kaldıran çağımızın en büyük ayıbıdır. Erkekler ve başını açan kadınlar öğrenimlerini rahatça yapabilirken, kamu kurumlarında çalışabilirken, milletvekili seçilebilirken başını örten kadınların TBMM'ye girememesi, milletvekili seçilememesi kamuda görev alamaması ayırımcılığın bizzat devlet eliyle yapıldığının açık göstergesidir" dedi.

İktidar Sahiplerinin Başörtülü Kadınları Kabulleniş Biçimi Hep Özürlü Olmuştur
Yıllardır süre gelen yasağa karşı gelmiş geçmiş iktidarların bakış açısını eleştiren Arabacı; "Biz, içinde doğup büyüdüğümüz toplumdan farklı bir hayat yaşamıyoruz, burada kimliğimizi kazandık, bu ülkenin inançlarıyla büyütüldük ve bu ülkenin okullarında okuduk. Ancak bugüne kadar iktidar sahiplerinin başörtülü kadınları kabulleniş biçimi hep özürlü olmuştur.

Başlarını örten kadınlara yıllardır reva görülen hukuksuz uygulamalar bir ötekileştirmedir. Ötekileştirmeye artık son vermeliyiz. Kadınların imanî, insanî değerleri, evrensel hukuktan kaynaklanan hakları görmezden gelinerek üretilen bu yasak açık bir insanlık ayıbıdır. Sahip olduğumuz değer, birikim ve eğitimi görmezden gelen, yaşama arzumuzu ve enerjimizi yok eden bütün uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Toplumsal hayatın hiçbir aşamasında sorun olarak görülmeyen başörtüsü, toplum mühendisleri eliyle sorun haline getirilmiştir" dedi.

Artık Yıllardır Süren Bu Haksızlığa Bir Son Verin
Hükümeti göreve çağıran Arabacı; "Kamu görevi ve bütün eğitim kademeleri dâhil, hayatın her alanında başörtüsüz vatandaşa tanınan özgürlüğün başörtülü vatandaşa da tanınmasını istiyoruz. Sizler biz milletin vekilleri iseniz sesimizi duyun ve gerekeni yapın lütfen. Artık yıllardır süren bu haksızlığa bir son verin ve ülkemizin önemli sorunlarından biri olan 'başörtüsü yasağına' Türk milletinin imzasıyla son verin. Bu ülkeyi idare edenler yani hükümet yetkilileri bu problemi bir an önce çözüme kavuşturmalıdır. İnsanlarımızın inançları gereği kamu çalışanı da olsa başörtüsü ile çalışabilmelerinin yolu açılmalıdır.

Adana'dan sesleniyoruz: İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte el ele, omuz omuza bu çağdışı yasağı kaldırmalıyız. Başörtüsü politik hesaplaşmaların, pazarlıkların, suni ideolojik çatışmaların malzemesi değildir. Başörtüsü, inancının gereği olarak kadınların kimliğidir, kişiliğidir. Herkes kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymak zorundadır" ifadelerini kullandı. (Ayhan Kaya - İLKHA)

Diğer Haberler