Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Karayılan: Barzani Aktif Rol Alabilir

Karayılan: Barzani Aktif Rol Alabilir

18 Ağustos 2010 Çarşamba 13:13
Karayılan, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin de bu süreçte aktif bir rol oynayabileceğini söyledi.
Koma Civaken Kurdistan (KCK) Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, "eylemsizlik" kararının devlet ile Öcalan arasında sağlanan temaslar sonucu alındığın açıkladı. Karayılan, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin de bu süreçte aktif bir rol oynayabileceğini söyledi.

ANF'de yer alan habere göre, Karayılan, 13 Ağustos'ta ilan ettikleri "eylemsizlik" kararının devlet içerisinden bazı yetkililerin İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'la sağlanan temasların ardından geliştiğini kaydetti. Ateşkes için yapılan çağrıları da dikkate aldıklarını ifade eden Karayılan, şöyle dedi:

"Tüm bunlarla beraber artık açıklanmasında bir sakınca görmediğimiz diğer önemli bir gelişme de devletin, Önderliğimizle geliştirdiği diyalog temelinde ateşkes talebinde bulunmasıdır. Aslında önderliğimiz aradan çekilmişti ancak, talep üzerine yeniden devreye girerek, hem yapılan çağrıları ve hem devletten doğru gelen istemi de dikkate alarak, bir kez bir kez daha barışa ve demokratik çözüme şans tanınması için hareketimize bir mesaj gönderdi."

Gelen mesajı iki hafta boyunca bir çok açıdan değerlendirdiklerin ifade eden Karayılan, "اçok yönlü tartışmalar oldu ve açık söylemek gerekirse, zorlanarak karar aldık" diye konuştu. Devlete ve hükümete karşı güvensizlik yaşadıklarını ifade eden Karayılan, buna rağmen aldıkları karar için “İlan edilen bir ateşkes değil, ateşkesi hedefleyen pasif savunma pozisyonuna geçmedir” dedi.

Kalıcı ateşkes için tutuklanan Kürt siyasetçilerinin bırakılması, Öcalan'ın muhatap alınması ve yüzde 10 seçim barajının indirilmesi talebinde bulunan Karayılan, barış için çağrıda bulunan kesimlerin daha aktif çaba gِstermesini istedi.

Karayılan, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ve eski Başbakan Neçirvan Barzani'nin ateşkesle ilgili açıklamalarına da teşekkür etti. Mesut Barzani'nin daha aktif rol oynayabileceğini ifade eden Karayılan, şöyle devam etti:

"Kürdistan Federal Bِlge Yِnetimi Başkanı Sayın Mesut Barzani daha aktif bir rol oynayabilir. Bu konuda olumlu ve destekleyici açıklamaları sevindiricidir ve kendilerine teşekkür ediyorum. Uluslararası düzeyde ilişkileri vardır, yine Türkiye ile bilinen ilişkileri vardır. Dolayısıyla çözüm sürecine katkıları olabilir."

KCK, 13 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, 20 Eylül 2010 tarihine kadar eylemsizlik kararı aldığını duyurmuştu.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları