Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Karayılan: Ulusal Konferans geciktirilemez

Karayılan: Ulusal Konferans geciktirilemez

28 Mayıs 2012 Pazartesi 09:22
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Kürtler arası ulusal birliğin kendileri açısından geciktirilemez bir görev ve tarihi bir borç olduğunu belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Brüksel’de yapılan KNK 12. Genel Kurulu’na gönderdiği mesajda, Kürtler arası ulusal birliğin kendileri açısından geciktirilemez bir görev ve tarihi bir borç olduğunu belirtti.

Karayılan, kendisinin de üyesi olduğu KNK’nin Cumartesi ve Pazar günü yapılan 12. Genel Kurul toplantısına bir mesaj gönderdi.

Ulusal birlik ve ulusal konferans üzerine görüşlerini ve önerilerini dile getiren Karayılan, “Sizlerin de bu konuyu tartıştığınıza ve bazı sonuçlara ulaştığınıza inanıyorum. Tartışmalarınıza katkıda bulunma amacıyla ben de bazı önerilerde bulunmak isterim” dedi.

Karayılan, “Halkların demokratik direnişinin öne çıktığı Ortadoğu’da, statükocu rejimler bu dönemde ciddi bir buhran ve altüst oluş süreci yaşıyor. Küresel güçlerin Ortadoğu’ya müdahaleler ile yeniden paylaşım savaşları yürütülüyor. Demokratik alanda yeniden inşanın öne çıkması için, halkların kendi iradesiyle yürüttüğü demokrasi mücadelesinin rolü belirleyicidir” ifadelerini kullandı.

Bu dönemi ulus devlet rejimlerinin “tıkandığı bir dönem” değerlendiren Karayılan, bu dönemi aynı zamanda “halkların baharı” olarak tanımlarken, bu önemli tarihi aşamada, demokratik bir sistemi kurma zamanın geldiğini kaydetti.

Yaşanan gelişmelerin Kürtleri doğrudan etkilediği ve değişimde ciddi bir rol sahibi yaptığının altını çizen Karayılan, “Artık Kürtler eskisi gibi yönetilemeyecek bir döneme girdi. Kürtlerin kendi aralarındaki ilişkileri ile komşu halk ve devletlerle olan ilişkileri ilk kez bölgesel stratejileri derinliğine etkileyen bir düzeyde kazanım elde etti. Bu bağlamda, Kürt ve Arap, Kürt ve Fars, Kürt ve Türk ilişkilerinde daha fazla düşünmenin, halkların çıkarlarına hizmet eden strateji ve politikaların gerekli olduğu bir dönemdeyiz” dedi.

Kütlerin 21. yüzyılda da statüsüz kalmaması için, “ulusal iradesini ortaya koymasının zamanının geldiğini” vurgulayan Karayılan, “Ulusal birlik için, demokrasi ve özgürlük için bu sürecin koşulları sonuna kadar müsait durumda. Eğer bu süreç tarihi bir perspektifle ele alınmaz, ortak çözüm politikaları üretilmez ve etkili bir şekilde ortaya konulmazsa, Kürtler büyük risklerle karşı karşıya kalabilir. Oysaki, Kürtlerin bir yüzyılı daha kaybetme, tarihi tekerrür ettirme tahammülü olamaz” diye belirtti.

Bununla birlikte Kürdistan’da yaşayan Asuri-Süryani, Ermeni, Arap ve Türkmen halkları ile birlikte “Demokratik Ulus” anlayışı çerçevesinde ortak yaşamın önemine vurgu yapan Karayılan, bunun yolunun da tüm Kürdistani parti, örgüt, yurtsever aydın çevreleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yer aldığı “Ulusal Konferansın” acilen toplanmasından geçtiğini söyledi. Karayılan, “Böyle bir konferans Kürtlerin bu dönemde nasıl bir statü istediği, nasıl yaşayacağı ve bölgenin geleceğine nasıl bir rol oynayacağı konusunda alacağı kararlar açısında hayati öneme sahiptir” diye belirtti.

Kürtlerin büyük bir özlemle ulusal birlik istediğini belirten Karayılan, kendileri açısından bunu geciktirilemez bir görev ve tarihi bir borç olarak gördüklerini ifade etti.

Karayılan, yeterli bir bileşimden oluşan ve temsil niteliği güçlü bir hazırlık komitesinin oluşturulması önerisini yaparken, “Bu komitenin tüm Kürdistan parçalarından parti ve örgütleri temsil etmeli” dedi.

Kürtlerin birliği ve ulusal konferansın sürekliliği, komşu halklarla ilişkiler açısından bazı temel hayati prensiplerin olduğuna vurgu yapan Karayılan, konferansın gerçek anlamda bir ulusal kurum olabilmesi için dayandığı prensiplerin net bir şekilde ortaya konması ve bu konudaki tartışmalarda ortaklaşmanın olması gerektiğini kaydetti.

Karayılan, 11 Mart 2012’de açıkladıkları ilke ve prensipleri yeniden sıraladı:

Genel İlkeler:

1.Savaş ve Barış İlkesi

2.Birlik İlkesi

3.Demokratik İlke

4.Kültürel Haklar İlkesi

5.Demokratik, Kültürel ve Ekonomik İlke

Pratik Öneriler:

1.Örgütlü ve ortak bir diplomasi

2.Ulusal Savunma Gücünün birleştirilmesi

3.Yönetici Kurul’un oluşturulması

ANF

Diğer Haberler