Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Karlıova Belediye Başkanı’na 8 yıl 9 ay hapis

Karlıova Belediye Başkanı’na 8 yıl 9 ay hapis

10 Aralık 2012 Pazartesi 15:03
Karlıova KCK davası olarak bilinen davanın duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Karlıova Belediye Başkanı Ferit Çelik 8 yıl 9 ay olmak üzere toplamda 26 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Karlıova KCK davası olarak bilinen davanın duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davanın karar duruşmasında Karlıova Belediye Başkanı Ferit Çelik ve Belediye Meclis Üyesi Ahmet Demirbaş ile BDP İl Yöneticisi Abdullah Solmaz'a her birine 8 yıl 9 ay olmak üzere toplamda 26 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Bingöl ve ilçesi Karlıova'da Nisan ayında düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınıp "Örgüte un götürdükleri" iddiasıyla tutuklanan Karlıova Belediye Başkanı Ferit Çelik ile Belediye Meclis Üyesi Ahmet Demirbaş ve BDP İl Yöneticisi Abdullah Solmaz hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 5'inci duruşması görüldü.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar hazır bulundu. Duruşma kimlik tespitlerinin ardından başladı. Sanıklardan BDP'li Solmaz savunmasında, "Ben daha önce Türkçe savunma verdim ancak; şu anda anadilim olan Zazaca beyanda bulunmak istiyorum" dedi. Sanık Demirbaş ise savunmasında, "Ben daha önce Türkçe savunma yapmıştım. Ancak şu anda anadilim olan Kürtçe beyanda bulunmak istiyorum" ifadesini kullandı. Belediye Başkanı Ferit Çelik'in avukatı Mehmet Baki Aksoy, iddia makamının müvekkili hakkında verdiği mütalaaya iştirak etmediğini belirterek, müvekkili hakkında beyanda bulunan tanıkların beyanlarını geri aldığını, bundan dolayı bu iddiaların geçersiz olduğunu kaydetti. Aksoy, tanık Sait Tiryaki'nin iddialarının "Ismarlama" olduğunu belirterek, "Mesela ne demiş? Esmer mi demiş? Zaten Bingöl'ün çoğu esmerdir. Saçı var mı demiş? Zaten Bingöl'dekilerin çoğunun saçı vardır. Herhangi bir fiziki tarif yapmamıştır. Bu beyanlardan nasıl müvekkilime ulaşılmış anlamıyorum. İddianamedeki beyanların çoğu gerçek dışıdır. Bu safsatalar dışında dosyada herhangi bir iddia yok" dedi.

Ferit Çelik'in müdafisi Avukat Fethi Gümüş de, tanık Tiryaki'nin hazırlık aşamasındaki beyanlarını mahkeme önünde geri aldığını belirterek, "Eğer artık sadece hazırlık aşamasındaki ifadeleri alacaksa buradaki ifadelere ne gerek var?" diye sordu. Sanıklar ise Kürtçe savunma yapmak istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından açıkladığı kararda, her bir sanığa "Örgüt hiyerarşisine dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Dava dosyasına ilişkin hazırlanan iddianamede 27 Eylül 2011 tarihinde teslim olan ve dava dosyasında tanıklığı bulunduğu iddia edilen 17 yaşındaki Sait Tiryaki ifadesinde Bingöl İli Ortaçanak Köyü kırsalında sığınakları bulunduğu, teşhis işlemi sırasında sanıklardan Ahmet Demirbaş ile Abdullah Solmaz'ın iki üç sefer siyah renkli Nissan marka araç ile yaşam malzemesi getirdiğini öne sürmüştü. Karlıova Belediye Başkanı Çelik'in de söz konusu alana Nissan marka jeep ile üzerinde "Gerilla" kıyafeti olduğu halde geldiği ve Zınar kod isimli Ali Akbaş ile görüştüğü öne sürülürken, sigara ve benzeri malzemeleri de beraberinde getirdiği iddia edilmişti.

Yine tanıklardan 9 Şubat 2012 tarihinde Bingöl Merkeze bağlı Ilıcalar Beldesi'nde çıkan ve 9 HPG'linin yaşamını yitirdiği çatışmada yaralı olarak yakalanan 17 yaşındaki Oktay Mert'in ise Karlıova Belediye Başkanı Çelik hakkında "Örgütün eyalet sorumlusu olan ve 9 Şubat 2012'de çıkan çatışmada yaşamını yitiren Mahir kod isimli Haşim Kaya'nın şüpheli Ferit Çelik hakkında 'Ferit Çelik gece gündüz örgüt adına çalışıyor. Halen de çalışmaya devam ediyor. Örgüt ve parti kendisine çok güveniyor" dediği iddia edilmişti. İddialar çerçevesinde Çelik ile birlikte 3 kişi hakkında "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla dava açılmıştı.  (anf)

Diğer Haberler