Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kars KCK Davasında 32 Kişiye Ceza Yağdı

Kars KCK Davasında 32 Kişiye Ceza Yağdı

26 Nisan 2012 Perşembe 19:05
Kars'ta KCK adı altında yapılan operasyonda gözaltına alınan 32 kişiye 2 yıl 1 ay ile 19 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 32 kişi KCK’nin Kars'taki şehir yapılanmasında yönetici ve üye olmak iddiasıyla 2 yıl 1 ay ile 19 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezası verildi.

Yaklaşık iki yıldır süren dava boyunca Kürtçe konuşan tutuklu sanık Murat Yıldırım, hüküm verilirken mahkeme başkanına Türkçe "Biz ne kadar aldık?" diye sordu. Mahkeme Başkanı Ahmet Korkmaz da "Murat herşey bittikten sonra bak konuştun. Terör örgütü yöneticiliğinden ceza aldın" dedi. Ceza aldığını öğrenen Murat Yıldırım, bu kez "Biji Serok Apo" diye slogan attı.

Kars'ta 12 Mart 2010 günü gözaltına alınan 38 kişiden 21'i tutuklandı. 'Örgüt propagandası yapmak ve örgütüne üye olmak' suçlamalarıyla yargılananlardan 13'ü önceki duruşmalarda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Erzurum Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasına 8 tutuklu sanık, avukatları ve yakınları katıldı. Sanık avukatlarından İbrahim İlimsever, Kürtlerin kimliklerinin inkar edildiğini belirtti ve Adalet istediğini söyledi.

Müvekkili Oktay Mamay'ın Kürtçe savunma talebini reddedildiği için ilk kez Türkçe savunma yapacağını söyleyen Avukat Fettah Çapkurt ise, Latin atasözünden örnek vererek, "Cennet yere inse de adaletin tecelli etmesi gerekir. Yargıçlık mesleği, bağışlamak değil, herkese hakkını vermektir" diye konuştu.

Oktay Mamay da cezaevine girmeden önce çocuklarının ders notlarının 95 olduğunu son iki yıldır bu rakamın 65'e kadar düştüğünü anlattı. Mamay, mahkeme heyetinden bir baba olarak durumunun değerlendirilmesini istedi.

Yaklaşık 3 saat aradan sonra kararı açıklayan mahkeme heyeti, 8'i tutuklu 34 kişiyi mahkum etti. Örgüt yöneticiliğindn sanıklardan Ayhan Kurtulan 19, Murat Yıldırım ise 19.5 yıl hapis cezasına mahkum oldu. Geri kalan 32 kişi ise örgüt üyeliği ve propaganda suçlarından 6 yıl 3'ay ile 11 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildi. Mahkemede 4 tutuklu tahliye edilirken, 4 tutuklu mahkum ise tekrar cezaevine döndü.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları