Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kayıp yakınları, 1990’da kaybolan 7 sivili sordu

Kayıp yakınları, 1990’da kaybolan 7 sivili sordu

05 Ağustos 2012 Pazar 17:28
İHD Diyarbakır Şubesi ile Kayıp Yakınları dünkü eylemde, 5 Ağustos 1990 tarihinde Yüksekova’da kaybedilen 7 sivilin akıbetini sordu.

İHD Diyarbakır Şubesi ile kayıp yakınları tarafından her hafta Cumartesi günü Koşuyolu semtindeki Yaşam hakkı Anıtı önünde toplanarak, ellerinde kayıp resimleri ve ‘Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın’ sloganı ile oturma eylemi yapan gurup, dün yine o anıtın önündeydi. Dünkü eylemde, 5 Ağustos 1990 tarihinde Yüksekova’da kaybedilen 7 sivilin akıbeti soruldu.

Dünkü eyleme İHD üyeleri, KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, MEYA-DER Başkanı Leyla Ayaz ve kayıp yakınları katıldı. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıplar ve Faili Meçhul Cinayetler Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, Türkiye’nin 80 yıllık tarihi boyunca değişen hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

Başbakan’a ‘Kendi halkına bak’ eleştirisi

Başbakan Erdoğan’ı Suriye ile ilgilenmeyi bırakıp kendi halkıyla ilgilenmesini de isteyen Perinçek, bu hafta da ‘kayıp hikâyesi’ anlattı. Her hafta, kaybedilen bir kişinin hikâyesinin anlatıldığı eylemde bu hafta 5 Ağustos 1990 tarihinde Yüksekova’da katledilen Mehmet Ürün, Ömer Ürün, Salih Ürün, Sıdık Aykut, Mehmet Aykut, Ömer Kaçan ile ismi öğrenilemeyen bir çobanın hikâyesi anlatıldı.

Perinçek hikâyeyi şu şekilde anlattı:

“Yüksekova’da koruculuk yapan Hatem Çakmak ve Casım kod adlı şahıslar tarafından ‘size iş bulduk’ yalanıyla çağırtılarak Yüksekova Alay Komutanı Ali Kiraz’a ‘7 PKK’li bulduk’ diye ihbarda bulunurlar. Sonrasında bu kişiler Aşağıuluyol Köyü arkasına çağırılırlar ve Ömer Ürün adlı kişi Yüksekova Alay Komutanı Ali Kiraz tarafından işkence edilerek öldürülür. Diğer 5 kişi ise askeri birliğe getirildikten sonra orada askerler tarafından işkence ile öldürülür. Sonrasında Mehmet Ürün adlı şahıs askeri birlikte kaynayan kazanın içine atılıp haşlanılarak öldürülür. Ailelere ‘PKK militanlarıdır’ denilerek cenazeler dahi verilmez” dedi.

Perinçek’in konuşmasının ardından, katledilen Mehmet Ürün, Ömer Ürün, Salih Ürün, Sıdık Aykut ve Mehmet Aykut, Ömer Kaçan ve ismi bilinmeyen Çoban için 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Diğer Haberler