Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kayıp yakınlarının eylemi 185. haftasında

Kayıp yakınlarının eylemi 185. haftasında

26 Ağustos 2012 Pazar 01:24
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" sloganıyla her hafta düzenlenen oturma eyleminde bu hafta Faruk Aksan'ın akıbeti soruldu.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" sloganıyla her hafta düzenlenen oturma eyleminde bu hafta Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 11 Aralık 1994 tarihinde su tesisatçısı dükkânında çalışırken silahlı kişiler tarafından kaçırılan Faruk Aksan'ın akıbeti soruldu.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" sloganıyla her hafta düzenlenen oturma eyleminin 185'cisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Eyleme İHD, MEYA-DER, Amed Göç-Der, Barış Anneleri İnsiyatifi, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu ve kayıp yakınları katıldı. Kayıp yakınlarının fotoğraflarının taşındığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, herkesin bu ülkede yaşanan vahşetleri gördüğünü ifade ederek, "En son Antep'te yaşanan katliama tanık olduk. Ondan önce Roboski'deki ve Kürdistan'ın diğer bölgelerindeki katliamlara tanık olduk. Binlerce sivili, çocuğu katlettiler. Eğer bir ülkede hak, özgürlük, adalet, hukuk yoksa o ülkede böyle katliamlar yaşanır. Devlet her şeye imha ve inkâr politikasıyla yaklaşıyor" dedi.

Defalarca kayıpların bulunması ve faillerinin yargılanması için çağrıda bulunduklarını ifade eden Bilici, "Hala failler aramızda dolaşıyor, hala kayıplar bulunmadı" dedi.

18 YIL ÖNCE KAYBEDİLEN FARUK AKSAN SORULDU

Bu haftaki eylemde Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 11 Aralık 1994 tarihinde su tesisatçısı dükkanında çalışırken ellerinde silah olan sivil kişiler tarafından zorla kaçırılan Faruk Aksan'ın akıbeti soruldu. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Abdulselam İnceören, olaya tanık olanların Faruk Aksan'ın babasına haber verdiğini belirterek, baba Aksan'ın Nusaybin Emniyet Müdürlüğü ve Nusaybin Cumhuriyet Savcılığı'na başvurduğunu ancak hiçbir sonuç alamadıklarını dile getirdi. Ailesinin 18 yıl geçmesine rağmen Faruk Aksan'dan haber alamadığını söyleyen İnceören, devletin Aksan gibi yüzlerce kayıbın nerede olduğunu bildiğini ifade etti.

Konuşmanın ardından Faruk Aksan anısına 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Diğer Haberler