Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kayıp yakınlarının oturma eylemi 172. haftasında

Kayıp yakınlarının oturma eylemi 172. haftasında

27 Mayıs 2012 Pazar 11:29
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi 172'inci haftasında devam etti.

Bu haftaki eyleme ESP üyeleri katılarak Hasan Ocak'ın faillerini sorarken, Cizre'den gelen Dayîkên Şemîyê üyeleri ise yaptıkları konuşmalarla kayıplarının bulunmasını istedi. Kayıp eylemleri Batman ve Kızıltepe'de de devam etti.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi 172'inci haftasında Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı önünde gerçekleştirildi. Eyleme, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve İHD üyeleri, MEYA-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, KESK'e bağlı sendikaların temsilcileri, Silopi ve Cizre'den gelen kayıp yakınları, ESP üyeleri ve çok sayıda kayıp yakını katıldı.

Oturma eylemi öncesi ilk olarak konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, geçen hafta açıkladıkları karar çerçevesinde her hafta Roboskî katliamını sorgulamaya devam edeceklerini belirterek, hafta için hükümet çevrelerinden yapılan açıklamalara tepki gösterdi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Roboski'ye ilişkin söylemlerini kınayan Bilici, "Bu konuda vicdanı olan bir insan bu konunun çözümü için uğraşır. Adaletin yerine gelmesi, faillerin yargılanması için adım atar" dedi.

ESP'liler Hasan Ocak'ı andı
Bilici'nin ardından konuşan ESP PM üyesi Soner Çiçek, Hasan Ocak'ın Gazi katliamına karşı gerçekleştirilen mücadelede de öncülük ettiği için gözaltına alınarak katledildiğini belirtti. 21 Mart 1995 tarihinde Hasan Ocak'ın gözaltına alındığını ve bunu ardından ailesi ve arkadaşları tarafından yürütülen kampanya sonucunda bulunduğunu hatırlatan Çiçek, "Son dönemlerde gizli bir tanık çıkarak Hasan Ocak'ı Ergenekon ile bağdaştırmak istedi. Biz bu karalama kampanyasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Cizreli kayıp yakınları kayıplarının akıbetini sordu
Çiçek'in ardından Cizre'den gelen kayıp yakınlarından İshak Aslan'ın eşi Şefka Aslan ile Ali Karagöz'ün eşi Ayşe Karagöz, eşlerinin kaybediliş hikâyesini anlattı. Cizreli kayıp yakınları, eşlerinin kaybedilişlerinden Cemal Temizöz, Kamil Atak ve ekiplerinin sorumlu olduğunu belirterek, yaşamları boyunca kayıplarının akıbetini sormaya devam edeceklerini belirttiler. Aslan ve Karagöz, ayrıca eşlerinin kaybedilişinden sorumlu olanlardan hesap sorulmasını istedi. Yapılan konuşmaların ardından kayıp yakınları 5 dakikalık oturma eylemi yaparak eylemlerine son verdi.

ESP üyeleri gözaltına alındı
Eylemin ardından ESP Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya ve ESP üyesi Sevda Çağdaş, Koşuyolu Parkı'nda polislerce yaka paça gözaltına alındı. Karakaya ve Çağdaş gözaltına alınma gerekçeleri konusunda bilgi alınamadı.

 

Diğer Haberler