Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kayseri Komando Tugayı’nda şüpheli ’intihar’

Kayseri Komando Tugayı'nda şüpheli 'intihar'

20 Aralık 2012 Perşembe 15:11
Silah sesinin geldiği yere koşan askerlerin Başçavuş A.K.’yı odasında kanlar içinde bulduğu bildirildi.

Kayseri’de bulunan Zincidere 1. Komando Tugayında sabah saatlerinde Başçavuş’un odasından bir el silah sesi duyuldu. Odasında kafasından yaralanmış olarak bulunan Başçavuş hastaneye kaldırıldı.

Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunan Zincidere 1. Komando Tugayında sabah saatlerinde tek el silah sesi duyulduğu öğrenildi. Silah sesinin geldiği yere koşan askerlerin Başçavuş A.K.’yı odasında kanlar içinde bulduğu bildirildi.

İlk olarak olay yerine 112 ambulansının çağrıldığı ancak kafasından yaralanan Başçavuş A.K.’nın meslektaşları tarafından otomobil ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.Ağır yaralı olan Başçavuş A.K.’nın durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

BİR YILDA 66 “İNTİHAR”

Son 10 gün içinde altı süpheli intihar vakası gerçekleşti. Bunlardan dördü hayatını kaybetti. Nedeni “intihar” olarak açıklanan asker ölümleri özellikle 2012 yılında büyük artış yaşadı.

Artan şüpheli ölümlerin ardından 17 Aralık günü Asker Hakları İnisiyatifi'nin twitter hesabından 2012 yılının başından bu yana 65 “zorunlu asker” intiharının yaşandığını, bunlardan sadece 47’sinin basına yansıdığını belirtmişti. Aynı gün Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 2'nci Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı'nda askerlik yapan Rize doğumlu piyade er Burak Kasar'ın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesi ile bu sayı 66’ya yükselmişti.

Bu yıl çatışmaların yoğunlaşmasına paralel olarak “intihar” ve “kaza” gibi gerekçelerle asker ölümlerinde de artış gözleniyor. İntihar olarak öne sürülen bazı ölümlerin çatışmalar sırasında gizlenen TSK kayıpları olduğu yönünde de ciddi şüpheler var. TSK içerisindeki kötü muamele ise bir sır değil.  (anf)

Diğer Haberler