Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kazıdan Çıkan Elbiseler Seyhan Doğan’a Ait

Kazıdan Çıkan Elbiseler Seyhan Doğan'a Ait

22 Şubat 2012 Çarşamba 16:45
Doğan'ın ağabeyi Abdulkerim Doğan, kemiklerle birlikte çıkarılan elbise parçalarının kardeşine ait olduğunu söyledi.

Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde 17 yıl önce kaybedilen 6 kişi için başlatılan ikinci kazı çalışmasında bulunan kafatası ve kemiklerin Seyhan Doğan'a ait olabileceği belirtildi. Kazı çalışmalarını yerinde takip eden Doğan'ın ağabeyi Abdulkerim Doğan, kemiklerle birlikte çıkarılan elbise parçalarının kardeşine ait olduğunu söyledi.

Mardin'in Dargeçit İlçesi'ne bağlı Bağözü (Tiruva) Köyü'nde Dargeçit Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerlerce 1995 yılında gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan 6 kişi için sabah saatlerinde kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmasından sonra insana ait bir kafatası ve kemikler bulundu. Kazı çalışması sırasında bekleyen Seyhan Doğan'ın ağabeyi Abdulkerim Doğan, kafatası ve kemiklerin yanında bulunan elbiselerin kardeşine ait olduğunu tespit etti. Bunun üzerine Seyhan Doğan'a ait olduğu düşünülen kafatası ve kemikler adli tıp uzmanları eşliğinde kuyudan çıkarılarak bir poşetin içine konuldu. Kazı çalışmasının geç saatlere kadar süreceği belirtilirken, kuyu içinde ve kuyudan çıkarılan ıslak toprak üzerinde detektörle arama yapıldı.'TERÖRİST ELBİSELİ OLARAK MI GÖMDÜNÜZ'

1994-1995 yıllarında Dargeçit Belediyesi'nde kepçe operatörü olarak çalışan Seyithalil Durmaz, kazı alanına gelerek Dargeçit Savcısı Şükrü Aslan'a kazı ile ilgili bilgiler aktardı. Durmaz, savcıya Bağözü Köyü içerisinde biri mezarlığın yanı başında olan ve bir diğer yer olarak ise köy meydanında iki ayrı noktayı gösterdi. Durmaz, yere işaretler çizerek, gösterdiği gömülü yerlere kendisinin o dönemde toprak ve taş döktüğünü söyledi. Durmaz, askerlerin cenazeleri belediyeye getirdiğini iddia ederek, bunların köyde gömülmesini istediğini ifade etti. Durmaz, belediyeye getirilen cenazeleri daha sonra kepçelerle köye götürdüklerini ve Bağözü Köyü'nde defnettiklerini önü sürdü. Savcının Durmaz'a "Terörist elbiseli olarak mı gömdünüz" sorusunu sorması dikkat çekerken, Durmaz ise "O dönemde herkes sivil elbiseliydi. Terörist elbisesi yoktu o zaman" şeklinde cevap verdi.

'KARDEŞİME AİT OLABİLİR'

'Kazıları takip eden Seyhan Doğan'ın ağabeyi Abdulkerim Doğan, kardeşinin jandarma ve korucularca evden alındığını ve bir daha kendisinden haber alamadıklarını söyledi. 7 kişinin aynı saatte evden çıkarılarak kaybettirildiğini ifade eden Doğan, bugün bu kazı alanında kemiklerine ulaştıklarını belirtti. Doğan, kardeşine ait elbiseleri tespit ettiğini dile getirerek, davalarının takipçisi olacaklarını söyledi.

Kazı çalışmasında bulunan İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu da, mağdur yakınlarının avukatları ve İHD heyeti adına burada bulunduklarını belirterek, 6 kayıp için geçen hafta kazı çalışması talebinde bulunduklarını söyledi. Kuzu, geçen hafta yapılan kazıda herhangi bir sonuca ulaşamadıklarını dile getirerek, "Bu köy içerisinde 4 şüpheli yer tespiti yaptık. İlk tespit ettiğimiz yerde kazı çalışması yapılmaktadır. Şu ana kadar bir insan kafatası ve o kafatası altındaki kemikler bulundu. Ve elbiseleriyle beraber şu an delillendirildi. İlk izlenim itibariyle mağdur yakınları bu elbiselerin Seyhan Doğan'a ait olduğunu söyledi. Mağdur yakınları bu cesedin ona ait olduğunu ifade ettiler. Muhtemelen bu kayıp 6 kişinin bu köy civarında olduğunu düşünüyoruz. Bu kazı çalışması 2 güne uzayabilecektir. Çünkü köy içinde 4-5 şüpheli yer daha var. Ama şu ortaya çıkmıştır bu köy 1993 yılında boşaltılmıştır. Toplu mezar alanı olarak kullanılmıştır burası. Burada birden fazla insana ait kemiklerin bulunacağını düşünüyoruz. Burada bulunan kemikler Adli Tıp Kurumu'na götürülecektir. 1990'lı yıllarda yaşanan vahşete tanıklık etmekteyiz" dedi.
KAZI SÜRÜYOR

Dargeçit İlçesi'nde 29 Ekim 1995'te 2 öğretmenin öldürülmesi üzerine Jandarma tarafından 2-6 Kasım 1995 tarihlerinde gözaltına alındıkları iddia edilen Süleyman Seyhan (57), Abdurahman Coşkun (21), Abdullah Olcay (20), Mehmet Emin Aslan (19), Nedim Akyön (16), Seyhan Doğan (14) ve Davut Altınkaynak'tan (13) bir daha haber alınamadı. Kayıplarla ilgili soruşturma dosyası, kayıp kişilerin PKK'ye katıldıkları iddiasıyla kapatılırken, Süleyman Seyhan'ın cesedi başı kesilmiş olarak 6 Mart 1996 yılında Bağözü köyü yakınlarındaki bir kuyuda bulunmuştu. (ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları