Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
KCK ana davasında bir tahliye

KCK ana davasında bir tahliye

22 Eylül 2012 Cumartesi 14:10
Diyarbakır'da Kürt siyasetçilerin yargılandığı KCK ana davasında mahkeme heyeti Kürtçe savunmaları redderken, tutuklu sanıklardan Garip Kandemir'in tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi.

Diyarbakır'da aralarında milletvekilleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu Kürt siyasetçilerinin yargılandığı KCK ana davasına devam edildi. Mahkeme, Kürtçe yapılan savunmayı kabul etmezken sanıklardan Garip Kandemir'in tahliyesine karar vererek duruşmayı 1 Ekim tarihine erteledi. Uzun süredir böbrek hastası olan ve hastalığı ilerlemiş olan Kandemir'in tedavi olması için tahliyesi talep edilmiş ve şimdiye kadar duruşmalara katılamadığı için tahliye edilmemişti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davansının 55. duruşmasında 95 sanıktan mazeret bildiren 29'u katılmadı, 66 sanık ise hazır bulundu.

Aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının da bulunduğu Kürt siyasetçilerinin yargılandığı KCK ana davasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşmaya, İstanbul KCK davasında tahliyesine karar verilerek serbest bırakılan Prof. Dr. Büşra Ersanlı, BDP Milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sebahat Tuncel ile yazar Nuray Mert, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD İl Başkanı Raci Bilici, bazı sivil toplum kuruluşları ile yargılananların yakınları katıldı.

Sanık avukatlarının tutuklu 2 müvekkillerinin sağlık nedenlerini gerekçe göstererek cezaevine gönderilmemeleri yönündeki talebi mahkeme tarafından kabul edildi.

Mahkeme heyeti Kürtçe savunmaları redderken, tutuklu sanıklardan Garip Kandemir'in tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar vererek duruşmayı 1 Ekim tarihine erteledi.(ANF-Haberdiyarbakır)

Diğer Haberler