Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘KCK’ Ana Davasında Kürtçe Savunma Krizi Sürüyor

‘KCK’ Ana Davasında Kürtçe Savunma Krizi Sürüyor

15 Ocak 2013 Salı 08:59
Diyarbakır'da görülen ‘KCK’ ana davasında savunma avukatlarından Sebahattin Korkmaz ile mahkeme başkanı tartıştı.

Diyarbakır'da görülen ‘KCK’ ana davasında savunma avukatlarından Sebahattin Korkmaz ile mahkeme başkanı tartıştı. Avukat Sebahattin Korkmaz'ın, "Sizin bu duruşmada bir ezberi bozmanızı ve anadilde savunma konusunda reform yapmanızı bekliyoruz. Birçok mahkeme anadilde savunma hakkı tanıdı. Sizin bu duruşmada anadilde savunma hakkını tanımanızı bekliyoruz" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Bekir Soytürk, "Mahkeme bir takım zorlamalarla yola gelecek bir kurum değildir. Bu işi başka yere çekmeye gerek yok” diyerek reddetti.

Aralarında Kürt siyasetçi, BDP'li belediye başkanları, insan hakları savunucuları ve gazetecilerin de olduğu 108'i tutuklu 175 kişinin yargılandığı "KCK" ana davasının 66. duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya aralarında Hatip Dicle’nin de bulunduğu 13 kişi katılmazken, mahkeme Sabri Ok ve Mustafa Sarıkaya hakkında emniyet müdürlüklerine gönderdiği talimatlara geldiğini belirterek, gelen cevapları okudu.

Duruşma başlamadan önce söz isteyen tutuklu Viranşehir İlçesi Belediye Başkanı Leyla Güven, Paris'te 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesi olayını kınadıklarını belirtti. Paris'te bir katliam yaşandığını ifade eden Güven, "Barışın konuşulduğu zamanlarda dün Mardin'de bir infaz gerçekleşti. Lice'den 10, Hakkari'den 14 gerilla cenazesi geliyor. Biz barışı isteyen güçler olarak sesimizi yükseltiyoruz. Bu cinayetlerin açığa çıkması, barışın daha çabuk gelmesini sağlayacak. Katliamı kınıyoruz. Görüşmelerin sonuç vereceğini ümit ediyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan savunma avukatlarından Sebahattin Korkmaz, sanıkların anadillerinde kendilerini savunmaları konusunun meclisin gündeminde olduğunu hatırlatarak, mahkemeden bu duruşmada anadilde savunma hakkını tanımasını istedi.

Mahkeme Başkanı Bekir Soytürk, anadilde savunma konusunun daha önce de mahkemede konuşulduğunu belirterek, "Bununla ilgili mahkemenin verdiği bir karar var. Bu anadilde savunmaya karşı alınmış bir karar değil” iddiasında bulundu. “Mahkeme bir takım zorlamalarla yola gelecek bir kurum değildir” diyen Soytürk, yasa değiştiği zaman “değerlendirilir” diye konuştu.

Diğer Haberler