Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘KCK’ Ana Davasının 44. Duruşması Başladı

‘KCK’ Ana Davasının 44. Duruşması Başladı

13 Nisan 2012 Cuma 10:58
KCK adı altında açılan davanın 4'üncü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Milletvekilleri ve belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 99'u tutuklu 152 Kürt siyasetçi hakkında KCK adı altında açılan davanın 4'üncü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

YSK tarafından milletvekilliği düşürülen eski DEP Milletvekili Hatip Dicle, Van Milletvekili Kemal Aktaş ile belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 99'u tutuklu 152 Kürt siyasetçi hakkında açılan davanın 44'üncü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

Sabahın erken saatlerinde bariyerlerle dört bir tarafı sarılan Diyarbakır Adliyesi çevresinde yoğun polisiye önlem alındı. Adliyenin her iki yanına TOMA tipi müdahale aracı ile 4 adet Akrep tipi zırhlı araç konumlandırıldı. Adliye önünde ayrıca çevik kuvvet ekipleri hazır bekletilirken, adliyeye girmek isteyenler ise kurulan 3 arama noktasında didik didik arandıktan sonra içeri alındı.

Erken saatlerde duruşmaya getirilen tutuklu Kürt siyasetçileri için araçların geçiş güzergahları trafik polisleri tarafından kontrol altına alındı. Kürt siyasetçilerinin içinde bulundukları ring araçlarına polis ve özel harekat timine ait çok sayıda zırhlı araç eşlik etti.

Siyasetçilerin anadilde savunmalarına izin verilmediği davanın duruşmasında Tuncay Korkmaz ile ilgili delil ikamesi yapılıyor.  (ANF)

Diğer Haberler