Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
KCK Davasında 15 Tahliye

KCK Davasında 15 Tahliye

10 Nisan 2012 Salı 16:57
KCK davasında Ragıp Zarakolu ve Özgür Gündem gazetesi çalışanı Songül Karatagna’nın da aralarında bulunduğu 15 kişi tahliye edildi.

KCK davasında Ragıp Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 15 kişi bugün tahliye edildi. Tahliye gerekçesi olarak, tutuklu kalınan süreç, suç vasfının değişme ihtimali ve delil durumunun gösterildiği belirtildi.

Zarkolu ile birlikte aynı koğuşta kalan oğlu Deniz Zarakolu tahliye edilmezken, aralarında Özgür Gündem çalışanı Songül Karatagna’nın da olduğu tahliye edilen 15 kişi şöyle : Ragıp Zarakolu, Muhsin Yenisöz, İrfan Hülakü, Lütfü Balbal, Ali Geritli, Songül Karatagna, Nahit Onat, Zeynal Çelik, Neci Elmas, Burhanettin Toprak, İsmail Zeybek, Evrim Öztürk, Yasin Yalçın, Cemalettin Görbegir, Alaattin Güneş.

Oysa 3 Nisan günü Özel Yetkili 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 147'si tutuklu 193 kişinin yargılandığı "KCK İstanbul" iddianamesinde BDP Anayasa Komisyonu Prof. Dr. Büşra Ersanlı "örgüt yöneticiliği" yapmaktan yargılanırken, yayıncı Ragıp Zarakolu, "dağa elaman kazandırmak"la suçlanmıştı.

Zarakolu, 50’yi aşkın kişiyle birlikte 28 Ekim 2011’de gözaltına alınmış ve Aralı başında tutuklanmıştı. Savcı Zarakolu hakkında 7,5 yılan 15 yıla kadar, Ersanlı hakkında ise 15’ten 22,5 yıla kadar hapis cezası istiyor.

Bu davanın ilk duruşması 2 Temmuz’da Silivri'de görülecek.  (anf)

Diğer Haberler