Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘KCK’ Duruşması Cuma’ya Ertelendi

‘KCK’ Duruşması Cuma'ya Ertelendi

16 Ocak 2013 Çarşamba 22:58
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "KCK" ana davasında avukatların savunması ardından Cuma gününe erteledi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "KCK" ana dava duruşmasında, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak'a ilişkin okunan deliler arasında, köylülerin su problemini çözmesi ve başkanı olduğu belediye tarafından düzenlenen festivale katılması da yer aldı.

Aralarında Kürt siyasetçileri, BDP'li belediye başkanları, insan hakları savunucuları ve gazetecilerin de olduğu 108'i tutuklu 175 kişinin yargılandığı "KCK" ana davasının duruşması öğleden sonra Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak'a ilişkin delil ikamesinin okunmasıyla devam etti. Budak'a ilişkin deliler arasında, başkanı olduğu belediyenin düzenlediği festivale gitmesi, BDP'nin düzenlediği mitinge katılması, Beritan filminin CD'sini evinde bulundurması, Hasankeyf'e gitmesi, HES'lere karşı mücadele yürütmesi, köylülerin su problemini çözmeye yönelik tüm faaliyetleri "suç delili" olarak yer aldı. Budak savunmasını Kürtçe verirken, mikrofon 30 saniyenin ardından kapatıldı.

Mahkeme başkanı Budak'ın mikrofonunu kapattıktan sonra, "Ben senin ne dediğini anlamıyorum. Boşuna konuşuyorsun. Kürtçe savunma yapmak usul çerçevesinde mümkün değildir. Mikrofon kapatıldıktan sonra konuşursan seni ihtar ederiz. İyi niyetimizi suiistimal etme" dedi. Budak ise, savunmasında yaptığı tüm eylemlerin yasal çerçevede olduğunu belirterek, hepsinin Kürt sorunun çözümüne yönelik olduğunu vurguladı. Festivalde kendilerine yakın kültür kurumlarını çağırdıklarını belirten Budak, bunun da normal olduğunu herkesin kendisine yakın kurumları etkinliklerine çağırdığını vurguladı.

Avukat Arzu Pamukçu da, müvekkilinin katıldığı tüm eylemlerin DTP'nin düzenlediği eylemler olduğunu vurgulayarak, hepsinin Kürt sorununun çözümüne yönelik olduğunu kaydetti. Pamukçu, Budak'ın belediye başkanlığını aktif bir şekilde yürüttüğünü vurgulayarak, aktif çalıştığından dolayı da halk tarafından sevildiğini kaydetti. Müvekkilinin ciddi sağlık sorunu olduğunu belirten Pamukçu, bu nedenle tahliye edilmesini talep etti.

Avukatın savunması ardından mahkeme başkanı duruşmayı Cuma gününe erteledi. (ANF)

Diğer Haberler