Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
KCK’da ”Hadis” Yargılandı

KCK'da "Hadis" Yargılandı

03 Eylül 2010 Cuma 11:52
'Dini, canı ve malı uğrunda öldürülen bir kimse şehittir' hadisi de savcılık tarafından KCK sözleşmesindeki bahsedilen meşru savunma savaşı fikrine destek için yazılmış bir yazı olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.
DİVES Genel Başkanı Lokman Özdemir'in 15 Ağustos'ta KESK tarafından çağrılmasına rağmen Ankara'ya gitmemesini 'eyleme katılma ihtimali' olarak değerlendiren savcı, Özdemir'in üzerinde ele geçirildiği belirtilen flaş diskteki belgelerde Kuran'ı Kerim'den bir ayetle alıntısı yapılan 'Namus' olgusuyla ilgili değerlendirme de KCK sözleşmesiyle bağlantılandırıldı. Metinde geçen Hazreti Muhammed'in, 'Dini, canı ve malı uğrunda öldürülen bir kimse şehittir' hadisi de savcılık tarafından KCK sözleşmesindeki bahsedilen meşru savunma savaşı fikrine destek için yazılmış bir yazı olduğu değerlendirmesinde bulunuldu. Belgede yazılan namus müdafaası bölümüne ilişkin 'Namusuna tecavüz eden bir mütecavizi öldüren kimse katil sayılmaz. Sadece kadını namus olarak değerlendirmek tanımı yetersiz kalır. İnsanın inancı, dili, kültürü, onuru, kimliği bunların hepsi insan için namustur, şereftir' sözleri de KCK sözleşmesindeki meşru savunma fikriyle ilişkilendirildi.

KESK: Hükümet gözdağı veriyor

KESK Van Şubeler Platformu, 25 Ağustos'ta gözaltına alınarak tutuklanan Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Genel Başkanı Lokman Özdemir için basın açıklaması yaptı. Sanat Sokağı'nda yapılan açıklamaya katılan platform üyeleri adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Mecit Sargut, Hakkari'de gözaltına alınan DİVES Genel Başkanı Lokman Özdemir'in tutuklanmasının KESK'e gözdağı verme amacı taşıdığını söyledi.

Diğer Haberler