Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kenan Evren Duruşmaya Gelmeyecek; Kolunu Kırdı Netekim!

Kenan Evren Duruşmaya Gelmeyecek; Kolunu Kırdı Netekim!

03 Nisan 2012 Salı 19:39
Tarihi davaya bir gün kala Kenan Evren'in kolunu kırdığı öğrenildi.

12 Eylül soruşturması kapsamında açılan davanın ilk duruşmasına bir gün kala, Kenan Evren'in kolunun kırıldığı öğrenildi.

Adli Tıp'tan daha önce yapılan açıklamada da Evren ve Şahinkaya'nın sağlık durumuyla ilgili mahkeme yazısının kendilerine henüz ulaşmadığı ifade edilmişti.

DAVA YARIN BAŞLIYOR

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacağı 12 Eylül davası yarın başlıyor. TBMM, AKP, CHP, MHP ve her kesimden vatandaşlar davaya müdahil olmak için başvurdu.

Başvuruda, şu ifadelere yer verildi:

"Askeri müdahalenin yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan 1961 Anayasası'na göre, yasama yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndedir. Bu yetki devredilemez hükmünü içermektedir. TBMM'ye ait olan bu yetki, mutlak ve münhasır bir yetkidir. Sanıkların gerçekleştirdiği askeri müdahale ile kaynağını anayasadan olmayan yetkiler kullanılarak TBMM'ye ait yasama yetkisi, zor ve güç kullanılarak elinden alınmış, Anayasal görevi yapması engellenmiştir.

Bu nedenle TBMM, sanıklara isnat edilen suçun birinci derece mağdurudur. Davaya müdahil olarak katılınması gerekmektedir. Bu yönde talep yazısı ilgili mahkemeye verilmiştir."

İŞTE MÜDAHİL OLAN BAZI İSİMLER

Darbe öncesi öldürülen gazeteci Abdi İpekçi, Ankara Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz, Sosyolog Prof. Cavit Orhan Tütengil'in aileleri, eski Dev-Yol yöneticisi Oğuzhan Müftüoğlu, Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı, eski DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller, Çorum olaylarının mağdurları ve sanıkları, ülkücü gençlik liderlerinden eski Bakan Yaşar Okuyan, Prof. Mümtaz'er Türköne, BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, idam edilen Erdal Eren, Veysel Güney ve Serdar Soyergin'in aileleri, gözaltında kaybolan Hayrettin Eren'in ailesi, gözaltında intihar ettiği öne sürülen Satılmış Şahin'in ailesi, Dev-Yol sanıkları, BBP, DSP, EDP, Yeşiller Partisi, İHD, Askeri Darbelerin Askeri Muhalifleri (ADAM) Derneği...

Diğer Haberler