Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kepenk kapattıran ’örgüt üyesi’ sayılacak

Kepenk kapattıran 'örgüt üyesi' sayılacak

30 Mayıs 2012 Çarşamba 12:06
Yargıtay, esnafa iş yerlerini açmamaları için baskı yapanların, ''terör örgütü üyesi olmak'' suçundan cezalandırılmaları gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Yargıtay, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kayapınar ilçesinde esnafa zorla kepenk kapattıran üç sanığın ''terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırılması ile ilgili verilen kararını inceledi.

İnceleme sonunda kararı onayan Yargıtay, esnafa eylem çağrıları doğrultusunda, iş yerlerini açmamaları yönünde bildirimde bulunup sonuç alan sanıkların, eylemlerinin işleniş biçimi ve niteliğinden hareketle örgütün hiyerarşik yapısına dahil örgüt üyeleri olarak kabul edilip TCK'nın 314/2. Maddesi uyarınca ''terör örgütü üyesi'' olarak cezalandırılmaları gerektiği yönünde görüş belirtti.

Yargıtay kararında, ''terör örgütlerince, amaç suçun işlenmesi doğrultusunda cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit biçiminde ortaya çıkan yöntemlere başvurulduğu, 'kepenk kapattırma' eyleminin de söz konusu yöntemler kullanılarak gerçekleştirildiği'' belirtildi.

Diğer Haberler