Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kılıç: Amed, Said ve Halidlerin Yurdudur

Kılıç: Amed, Said ve Halidlerin Yurdudur

27 Mayıs 2012 Pazar 18:16
Diyarbakır İstasyon Meydanı'ndaki "Ahde Vefa" mitinginde araştırmacı yazar Molla Mahmut Kılıç, Kürtçe bir konuşma yaptı.

Mustazaf Der'in kapatılmasından dolayı İstasyon Meydanı\'nın tarihi günlerinden bir gün daha yaşadığını ifade eden Kılıç, "Sanki Mekke ve Medine'deki Müslümanların buraya toplandıklarını ifade etti.

Kılıç, "Camileri kapatarak ahıra çevirenlerin bu gün Mustazaf Der'i kapatmış, kapılarına kilit vurmuş olabilirler. Ama bu meydanda toplanan mazlum ve mustazafların gönlüne ve kalplerine kilit vuramazlar" dedi.

Mustazaf Der\'in kapatılması sebeplerini anlatan Kılıç, "Mazlum ve mustazaflara sahip çıktığı için, mağduriyetleri giderdiği için, toplumdaki ihtilafları giderdiği için, başörtüsüne sahip çıktığı için, Bediüzzaman ve Şeyh Said\'in davasına ve değerlerine sahip çıktığı için Mustazaf Der kapatıldı. Çünkü bu zalimler her iki Said\'in hayatta iken korkuttukları gibi ölülerinden bile korktular\" dedi.

Başörtüsüyle okuluna devam etmek isteyen ancak okuma hakkı elinden alınan kızının hakkını ararken anne Güllü Çevik\'e verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasına da değinen Kılıç, bu meydanda toplanan herkesin birer Güllü Çevik olduğuna dikkat çekti.

Kılıç, "Ey zalimler, ey Kemalistler ve ey okyanus ötesindekiler; Amed Said'lerin ve Halit\'lerin varı ve yurdudur. Biz, zalim ve düşmanların buraya hâkim olmasına asla izin vermeyiz\" dedi.

Araştırmacı yazar Molla Mahmut Kılıç Hoca'nın konuşmasından sonra miting ilahi ve ezgilerle devam etti… 

İLKHA

Diğer Haberler