Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Kimse Batı Kürdistan’daki devrimin önüne geçemez’

'Kimse Batı Kürdistan’daki devrimin önüne geçemez'

03 Ağustos 2012 Cuma 15:37
BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Batı Kürdistan’da bir devrime gidildiğini belirterek, ne Türkiye ne de başka güçlerin bunun önüne geçebileceğini söyledi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Almanya’nın Dortmund kentinde, Dortmund Kürd Kültür Merkezi tarafından düzenlenen halk toplantısına katıldı.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı halk toplantısında konuşan Emine Ayna, Suriye ve Batı Kürdistan’daki gelişmeler ve Şemdinli’de yaşanan çatışmalara değindi.

‘ÖZERKLİK BATI KÜRDLERİ'NİN DOĞAL HAKKIDIR’

Onlarca yıldır Suriye devletinin bakıları altında yaşayan, kimliksizleştirilmeye çalışılan Kürdlerin kendi bölgelerinde öz yönetimlerini oluşturma kararı vererek bu doğrultuda bazı kentlerde yönetimlere el koyduklarını hatırlatan Emine Ayna, buradaki Kürdlerin özerklik taleplerinin doğal hakları olduğunu söyledi. Suriye ve Batı Kürdistan’da bir devrime gidildiğini kaydeden Ayna, ne Türkiye’nin ne de başka güçlerin bunun önüne geçebileceğini vurguladı.

Emine Ayna yaptığı konuşmanın ardından halktan gelen soruları yanıtladı. Ayna, gelinen aşamada savaş, inkar, baskı, gözaltı ve tutuklamalarla Kürd halkına özgürlük taleplerinden geri adım attırmanın mümkün olmadığını vurguladı.

‘MALATYA’DA ALEVİLERE SALDIRI ORGANİZELİ LİNÇ GİRİŞİMİDİR’

Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, halk toplantısı ardından Dortmund Demokratik Alevi Kültür Merkezi’ni (DAKME) ziyaret etti. Burada toplanan Kürdistan ve Türkiyeli Alevilerin sorun ve taleplerini dinleyen Ayna kısa bir konuşma yaptı. Malatya’da yaşanan olaylara dikkat çeken Ayna, “Malatya’da Aleviler linç edilmek istenmiştir. Bu münferit bir olay değil, tamamen devletin bilgisi dahilinde gelişen organizeli bir linç girişimidir” dedi. Ayna, devletin linç girişimleriyle Kürd halkına, Alevi toplumuna, “Eğer Kürdistan’da darbe yersek biz de size burada darbe vururuz” mesajı verdiğini belirterek, bunun için Alevi ve Kürdlerin birlik olmaları, ortak mücadele geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Diğer Haberler