Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kimse Duymazken Bono Duymuştu

Kimse Duymazken Bono Duymuştu

02 Eylül 2010 Perşembe 18:17
Rock grubu U2’nun albüm kapağında ismine yer verdiği Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun: Sesimizi bir onlar duymuştu.
U2'nun, albüm kapağında andıkları 15 yıl önce gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Diyarbakırlı Fehmi Tosun'un eşi ve çocuklarıyla biraraya gelmesi bekleniyor. Grup üyeleriyle görüşmeyi çok istediğini söyleyen Tosun'un eşi Hanım Tosun, Taraf aracılığıyla Bono ile grubun diğer üyelerini evine davet etti.

U2 daha önce insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek Türkiye'de konser vermeyi reddediyordu. Grup, 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında 6 eylülde nihayet İstanbul'a gelecek. Atatürk Olimpiyat Stadı'nda konser verecek olan U2, Türkiye'deki kayıp yakınlarına gösterdikleri dayanışmayla da tanınıyor. Grup, İstanbul Avcılar'da 1995'te evinden çıkarken telsizli kişiler tarafından götürüldükten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Fehmi Tosun'un akıbetini albümlerinde protesto etmişlerdi. U2, 1997 tarihli albümlerine “Remember Fehmi Tosun 'disappeared'in Turkey October 1995 (Türkiye'de kaybedilen Fehmi Tosun'u hatırlayın)” yazarak Tosun'u anmıştı.

Taraf'a konuşan Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun, U2'nun o yıllarda eşini anmalarının çok önemli olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Eşimin ismini albümlerine aldıklarını duyduğumda çok şaşırmıştım. Hiç kimsenin sesimizi duymadığı, yakınlarımızın akıbetini sorduğumuz için apar topar gözaltına alındığımız o kötü yıllarda, bu kadar ünlü bir müzik grubunun eşimin ismini vererek kayıplarımızı anmasından çok gurur duymuştum. Albümle sesimiz dünyada duyurulmuştu. Mücadelemizin boşuna olmadığını düşünmüştüm.”

Grup üyelerinin konser öncesi Tosun'un ailesiyle biraraya gelmesi bekleniyor. Görüşmeyi çok istediğini dile getiren beş çocuk annesi Tosun “ Onlarla görüşmeyi çok istiyorum. Zor yıllarda bizi unutmadılar. Bir borcum var. Teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Keşke evimize gelebilseler

Görüşme gerçekleştiği takdirde, grup üyelerine kayıpları temsil eden bir hediye vereceğini dile getiren Tosun “Konsere gitmeyi düşünüyorum. Ancak biletler bitmiş diyorlar. Keşke konsere gitme fırsatım olsa. Ayaküstü, bir iki dakika da olsa onlarla konuşabilsem bana yeterli. Elbette evime davet ediyorum. Ama programlarını bilmiyorum. Gelebilirler mi acaba? Ama keşke fırsatları olsa da evimize gelseler. Memnuniyet duyarız” diye konuştu.

Taraf

Diğer Haberler