Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kışanak: Hükümetin çözüm için programı yok

Kışanak: Hükümetin çözüm için programı yok

17 Aralık 2012 Pazartesi 19:09
BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, "Hükümetin uygulamalarına baktığımızda, PKK'nin silah bırakmasına yönelik çözüm programının olmadığı anlaşılıyor” dedi.

Hükümetin Kürt sorununun çözümü ve PKK'nin silah bırakmasına yönelik, kamuoyunun tartışacağı bir programının olmadığını belirten BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, "Hükümetin uygulamalarına baktığımızda, böyle bir çözüm programının olmadığı anlaşılıyor” dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, PKK'nin silah bırakması, Roboski katliamı ve Kürt sorununun çözümüne ilişkin DİHA'ya değerlendirmelerde bulundu. TSK uçakları tarafından 34 sivil yurttaşın katledildiği Roboski katliamını hatırlatan Kışanak, olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala sorumluların ortaya çıkarılmadığını söyledi. Hala halka hesap verilmediğini, hala kimsenin adaletin önüne çıkarılmadığını ve bu halktan özür dilenmediğini dile getiren Kışanak, "Eğer böyle bir bütün olarak Kürtlerin yaşadıklarına dair empati yaparsa iktidar, yönetimi ellerinde bulunduranlar tabi ki çözüme katkı sunar, diye düşünüyorum" dedi.

Oslo görüşmeleri sonrasında hükümetin Kürt sorununun çözümüne ve PKK'nin silahları bırakmasına yönelik BDP ile her hangi bir görüşme yapmadığını belirten Kışanak, medya üzerinden bu tür çağrıların yapılması ve "BDP ile görüşülüyor" yönünde kamuoyunda bir algının yaratılmasının yanlış olduğunu söyledi. Kışanak, "Hükümetten BDP'ye bu konuda her hangi görüşme talebi gelmemiştir. Bu tür çağrıların medya üzerinden yapılması ya da bu tür görüşmelerin yapılıyormuş gibi kamuoyunda bir algı yaratılması doğru değil. Görüşmek isteyen görüşür. BDP uzakta bir yerde değil. Parlamento çatısı altındayız. Bir telefon kadar yakınız. Görüşmek isterlerse, BDP hiçbir zaman görüşmelerden kaçınmadı. Bundan sonra da kaçınmaz" diye belirtti.

Kürt sorunun hak ve özgürlüklerle ilgili boyutunu bir kenara bırakıp, sadece PKK'ye silah bıraktırmaya odaklanan siyaset ve politikaların izlendiğini belirten Kışanak, bunların tamamının da sonuçsuz kaldığının altını çizdi. Böyle bir zihniyetin "güvenlikçi" bir zihniyet olduğunu ifade eden Kışanak, şu değerlendirmede bulundu: "Kürt sorununa hak ve özgürlük temelinde bakmayıp, sadece PKK'ye silah bıraktırma gözüyle bakılırsa, bunun adı güvenlikçi konsept olur. Güvenlikçi konseptin de bu ülkede değil sorunu çözmek, sorunları ne kadar ağırlaştırdığını hepimiz biliyoruz. Onun için böyle çağrı yaparak, yapılacak bir iş değil. Herkes biliyor ki, kendileri her gün bin kez çağrı yapıyorlar. Bu çağrıların bir sonuç vermediği ortadadır. Bir çözüm programı ortaya koymak lazım. Türkiye kamuoyu da şunu çok iyi biliyor ki; Oslo süreci diye adlandırılan süreçte Sayın Öcalan'ın ortaya koyduğu bir çözüm programı var. Kamuoyunda protokol olarak tartışılıyor. Bu bir çözüm programıydı. Bu bir çözüm önerisiydi. Bir çözümün yol haritasıydı. Ancak hükümet ne öneriyor, hükümetin nasıl çözüm projesi var, bunu bilmiyoruz."

Kışanak, hükümetin Kürt sorununun çözümüne, PKK'nin silah bırakmasına yönelik, kamuoyunun tartışacağı bir programının olmadığını belirterek, "Hükümetin uygulamalarına baktığımızda, böyle bir çözüm programının olmadığı anlaşılıyor. O nedenle yapılması gereken hükümetin Kürt sorununu nasıl çözmek istiyor, bu konuda hem Kürtlere, hem bize, herkese, hem Türkiye kamuoyuna çözüm politikası açıklamasıdır. Şimdiye kadar lafını ettikleri şey, aslında entegre proje dedikleri Kürtlerin bütün hak arama ve yol yöntemlerini ortadan kaldıracak, topyekün baskıyı esas alan topyekün savaş konseptine denk düşen konsepttir. Bu 90'lı yıllardaki konseptin 2012'li yıllara uyarlanmış halidir. Bundan bir çözüm çıkmaz. Doğru bir çözüm önerileri varsa bunu masaya koyabilirler. Kamuoyuna açıklayabilirler. Sayın Öcalan'a iletebilirler. BDP'ye iletebilirler. Ki bunun üzerinde Türkiye kamuoyu ve bizler de tartışabilelim" dedi.

"Kürt sorunumu çözmek mi istiyorlar yoksa PKK'nin silahlarından kurtulmak mı istiyorlar. Bu ikisi çok başka şeyler" diyen Kışanak, şunları dile getirdi: "Kürt sorununu çözümü içerisinde silahsızlanma da silahların devreden çıkarılması da bir mecra olabilir. Ama Kürt sorununun çözümünü bir bütün olarak önüne koymadan, hak ve özgürlükler temelinde yapılması gerekenleri konuşmadan, Kürt halkının iradesini, yaklaşımlarını dikkate almadan ne yapabiliriz? Şimdiye kadar hangi haksızlıkları yaptık. Bunlardan nasıl vazgeçebiliriz. Bunları ortaya koymadan sadece PKK'nin silahlarından kurtulmaya odaklanmış bir siyasetten sonuç alınmıyor."  (anf)

Diğer Haberler