Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kışanak: Önce Diyalog ve Müzakere

Kışanak: Önce Diyalog ve Müzakere

06 Eylül 2010 Pazartesi 01:12
BDP'nin Diyarbakır'da düzenlediği boykot mitinginde BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, "Artık gerçek anlamda diyalog ve müzakere süreci başlatılmadan barış olamaz." dedi.

Diyarbakır İstasyon Meydanı'ndaki mitingde Baydemir'den sonra platforma çıkan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, alkış, zılgıt ve "Bijî Serok Apo" sloganları nedeniyle uzun süre konuşmasına başlayamadı. Platforma davet edilen BDP milletvekilleri Nezir Karabaş, Ayla Akat Ata, Hasip Kaplan BDP'li belediye başkanları, BDP PM üyeleri, Fethi Gümüş, Ahmet Yıldırım, Zeynep Öztekin, MYK üyeleri Filiz Koçali, eşbaşkan yardımcıları Meral Danış Beştaş, Nihat Oğraş kitle tarafından "Kürdistan sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılandı.

'Senden alacağımız var'

Konuşmasında Başbakan'a Erdoğan'a yüklenen Kışanak, "Bu kürsüde konuşamayanlar dili tutulanlar uçağa binince diller açılıyor. 'Özerklikten bahsetmesinler faturasını ağır öderler' diyorlar. Bu halk zulme karşı direndi. Bu gün özgürlüğe yürüyor. Biz bedel ödemekten korkan olsaydık buralara gelemezdik. Sen bu halkı susturamazsın, bu halkı korkutamazsın, biz bedelimizi çoktan ödedik senden alacağımız var" dedi.

'Mazlum Doğan'ın direnişi olmasaydı senin ismin okunmazdı'

Erdoğan'ın Diyarbakır Cezaevi'nin yıkmaya ilişkin sözlerini değerlendiren Kışanak, "Orası bizi bu günlere getiren direniş kalemiz. Eğer Mazlum Doğan 12 Eylül zulmüne direnmeseydi. Bu gün senin esamen okunmazdı" dedi. Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Cezaevi'ne ilişkin "Ah o duvarların dili olsa konuşsa" sözlerine tepki gösteren Kışanak, "O insanlık dışı zulmü yaşayanlar hala burada tanıkları da mağdurları da burada. Ama bunları dinleyecek vicdanlı bir başbakan yok burada" diye konuştu. Başbakan'ın Feqiyê Tayran ve Ehmedê Xanî'nin isimlerini andığını hatırlatan Kışanak Erdoğan'ın bu kişiler hakkında bir şey bilmediğini eğer bilseydi, Ehmedî Xanî'nin anadilinde eğitim gördüğünü ve eserlerini anadili ile verdiğini, bu gün bunları isteyen Kürtleri bölücü olarak değerlendirmeyeceklerini söyledi.

'Bir daha Feqiyê Tayran'ın ismini ağzına alma'

Biz buradan başbakana sesleniyoruz. Sayın başbakan birileri sana bu isimleri ezberletmiş ama zahmet edip onlara bak. Feqiyê Teyran Kürtçe eğitim veriyordu. Senin ne hakkın var. Kışanak "Sen şimdi kalkmış 'Özerklikten bahseden faturasını öder. Anadilde eğitim isteyen bölücüdür' diyorsun sana tavsiyemiz bir daha Feqiyê Teyran'ın adını ağzına alma. Başbakan. 'Ankara'da ne konuşuyorsan burada onu konuş' dedik ama konuşamadı. Biz ona diyoruz ki 'Bunu Batı'da da söyleme. Git Batı'da söyle 'Biz size yılarca yalan söyledik. Bu ülkede Kürtler var. Onların da dili var' de" şeklinde konuştu. Çatışmasızlık kararına rağmen Ağrı'da yapılan operasyon sonucu 2 HPG'linin öldürülmesine de değinen Kışanak, "Başbakan burada edebiyat yaparken burada kan akıyordu. Ağrıda yaşamını yitiren iki gerilla vardı. Onlar bu gün toprağa veriliyor. Biz şunu senelerce yaşayarak gördük. Kürtler hiçbir zaman barış elini çekmediler. Ancak bu elleri hep havada kaldı. Şimdi Sayın Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine gerilla elini tetikten çekti. Artık eylem yapmıyor. Sadece bu sorunun çözüleceği günü bekliyor. Ama birileri başbakanın elindeki silahlı kuvvetler dağ taş operasyon yapıyor" diye konuştu. Kışanak konuşurken konuşmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın isminin geçtiği yerlerde Kışanak'ın konuşması sık sık "Bijî Serok Apo" sloganları ile kesildi.

'Ankara'ya boş sandık gitmeden bu ülkeye barış gelmez'

"Ne asker ölsün ne gerilla ölsün" diyen Kışanak, diyalog ve barış çağrısını yeniledi. Barışın teminatının Kürt halkı olduğunu söyleyen Kışanak, Boykot tavrının diyalog ve müzakerenin teminatı olduğu ifade etti. "Artık bu halkın boş vaatlere karnı tok" diyen Kışanak, 13 Eylül'de yeni bir anayasa yapma çağrısında bulundu. 12 Eylül'de Diyarbakır'dan Ankara'ya boş sandıkları göndereceklerini söyleyen Kışanak, Operasyonlar durmadan, eller tetikten çekilmeden, seçim barajı düşürülmeden, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın barışa yapacağı katkı zemini hazırlanmadan barış olamayacağını söyledi. "Artık gerçek anlamda diyalog ve müzakere süreci başlatılmadan barış olamaz" diyen Kışanak, boykot kararlarını hatırlatarak "Ankara'ya boş sandık gitmeden bu ülkeye barış ve demokrasi gelmez" diye konuştu.

Kışanak'ın konuşmasının ardından sahne alan Koma Rewşen birbirinden güzel şarkılarla alanlardakileri coşturdu. Miting Koma Rewşen'in konserinin ardından son buldu.

DİHA

Diğer Haberler