Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kızgın Güneş Altında Buz Satan Zehra

Kızgın Güneş Altında Buz Satan Zehra

31 Ağustos 2010 Salı 11:00
Henüz 6 yaşındaki Zehra sabahtan akşama kadar buz satarak evine para götürüyor.

Diyarbakır'da birçok anne-baba çoçuklarını çalıştırırken henüz 6 yaşındaki Zehra sabahtan akşama kadar buz satarak evine para götürüyor.
Soyadını söylemeyen küçük Zehra, mahalle çevrelerinden temin ettiği buzları, arabasına koyup şehri adım adım geziyor.

Zehra, "Bizim evimiz Diyarbakır'ın Sur dışında. Bir gün önceden komşulara kaplarımızı veriyoruz. Su doldurup buzluklara koyuyorlar. Ben de topladığım buzları birçok iş yerine taneyle veya poşetle satıyorum. Diyarbakır'da havalar çok sıcak olduğu için buzları çabuk bitiriyorum. Müşterilerim var. Götürdüğüm gibi alıyorlar. Günde iki araba buz satıyorum. Benim gibi birçok arkadaşım böyle buz satıyor. Topladığım paraları babama veriyorum. Yaşımız küçük olduğumuz için halkımızın bize yazığı geliyor bizden buz alıyor. Bazen buz var diye bağırmaya utanıyorum. Çünkü bizim yaşımızdakilerin çoğu lüks içinde yaşıyorlar. Biz de birçok şeyden mahrum olarak yaşıyoruz " dedi.

Diğer Haberler