Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Klimalara Dikkat!

Klimalara Dikkat!

08 Ağustos 2010 Pazar 11:21
Klimanın doğru kullanılmaması halinde insanların çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Medical Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Ahmet Selvi, boğucu ve sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı klimayı doğru kullanmama durumunda ortaya çıkabilecek sağlık problemleri hakkında bilgi verdi. Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan, yanlış seçilen klimaların astımı tetikleyebileceği, zatürreye de sebep olabileceğini ifade eden Selvi, "Klimalar son derece faydalı aletler olmalarına rağmen doğru kullanılmadığında çok fazla sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Klima
sisteminde biriken ve çoğalan mantar, polen ve bakterilerin ev içindeki havayı yoğun bir şekilde kirletmesi söz konusu. Doğru kullanılmadığında klima, ilk önce solunum sistemi ve dolaşım sistemini etkiler. Kan damarlarında meydana gelen ani değişiklik kendimizi hasta hissetmemize sebep olur. Bu durum özellikle kronik kalp, akciğer ve şeker hastalığı olan yaşlı insanları daha çok etkiler" dedi.


KLİMANIN BAKIMINI YAPTIRIN


Bakımı kötü ve yetersiz yapılan klimaların, akut farenjit, nezle ve akut tonsilit gibi üst solunum yolu hastalıklarına sebep olduğunu belirten Selvi, kirli hava filtreleri, toz ve bakterilerin tekrar tekrar ev içi havasında sirkülasyona yol açtığını söyledi. Selvi, havası bu mikroorganizmalarla kirletilmiş bir ortamda zaman geçirmenin astım hastalarında bir atağın tetiklenmesine, alerjik rinitin alevlenmesine, burun, boğaz ve gözlerde tahriş hissi ve nezle benzeri hastalığa sebep olabileceğini anlattı.
Klimanın sebep olduğu bir diğer hastalığın lejyoner hastalığı olduğunu anlatan Selvi, şöyle konuştu: "Bu hastalık çok tehlikeli olabilen bir zatürree çeşididir. Sıcak, nemli ortamlarda ve su kaynaklarında yaşayabilen bir bakteri olan 'legionella' isimli bakteri bu hastalığa sebep olur. Bakımı yapılmayan klima sistemlerine yerleşen ve çoğalan bu bakteri, klima tarafından oda havasına dağılır. Bakteri içeren bu havanın solunmasıyla zatürree meydana gelir. Tipik olmayan (atipik) zatürree olarak da
adlandırılır. Adından anlaşılacağı gibi belirtiler genellikle tipik zatürreeden farklıdır. Sıklıkla mide bağırsak sistemine ait belirtiler ön plandadır; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı görülebilir. Ayrıca kas ve eklemlerde ağrı ve ardından yüksek ateş gelişir. İlerleyen günlerde nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam görülebilir."

İhtiyaçtan daha büyük bir klimanın evi soğuttuğunu, sağlığı tehlikeye soktuğunu belirten uzmanlar, klimanın aylık bakımının yapılması ve filtrelerin tipine göre düzenli aralıklarla temizlenmesi gerektiğini söyledi. Boruların temizliğine de önem verilmesini isteyen uzmanlar, ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki sıcaklık farkının altı dereceyi geçmemesi gerektiğini ifade etti.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
15 Aralık 2016 Perşembe 08:56
04 Temmuz 2016 Pazartesi 14:52
21 Nisan 2016 Perşembe 15:34
04 Şubat 2016 Perşembe 20:02
28 Ocak 2016 Perşembe 18:59
27 Ocak 2016 Çarşamba 21:08
04 Ocak 2016 Pazartesi 17:10
23 Aralık 2015 Çarşamba 10:58
14 Aralık 2015 Pazartesi 21:52
20 Temmuz 2015 Pazartesi 02:48