Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
KNK heyeti Komala İslamî ile görüştü

KNK heyeti Komala İslamî ile görüştü

02 Eylül 2012 Pazar 17:26
Kürdistan Ulusal Kongresi’nden bir heyet 3 haftadan bu yana Güney Kürdistan’da Batı Kürdistan ve Ulusal Konferans gündemleriyle görüşmeler gerçekleştiriyor.

Kürdistan Ulusal Kongresi’nden bir heyet 3 haftadan bu yana Güney Kürdistan’da Batı Kürdistan ve Ulusal Konferans gündemleriyle görüşmeler gerçekleştiriyor. Heyet bugün Komala İslamî Örgütü yetkilileriyle görüştü. Örgüt yetkilileri, Batı Kürdistan’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve desteklerini esirgemeyeceklerini dile getirdi.

Dün öğle saatlerinde Komala İslamî Genel Merkezi’ndeki görüşmeye KNK’den Başkan Yardımcısı Dr. Bengi Haco ile KNK Üyeleri Süleyman Günyeli, İbrahim Alipur, Perwin Aziz ve Xebat Muhammed katıldı. Komala İslamî’den ise Merkez Komite Üyesi Mihemmed Hekim, Yürütme Kurulu Üyesi ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Şêx Faxredîn Qadir ve Yürütme Kurulu Üyesi Faruk Elî katıldı.

KNK Başkan Yardımcısı Dr. Bengi Haco öncelikle Güney’deki temasları, ardından Batı Kürdistan’da yaşanan devrimsel sürece ilişkin bilgilendirme yaptı. KNK’nin bağımsız bir kuruluş olduğunu ifade eden Haco, mümkün olduğu kadar tüm kesimlerle görüşme çabasında olduklarını kaydederek, Güney’deki çalışmalarını güçlendirmek istediklerini dile getirdi. Haco ayrıca Batı Kürdistan’daki devrimi destekleme çağrısı yaptı.

HEKİM: ELİMİZDEN GELEN TÜM DESTEĞİ SUNACAĞIZ

Siyasi Komite Üyesi Mihemmed Hekim de Kürdistani bir kurum olduklarını ve Batı Kürdistan’daki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini söyledi. “Komala İslamî olarak Suriye halkının da Kürt halkının da özgür yaşamasından yanayız” diyen Hekim şöyle devam etti: “Dört parça Kürdistan’daki Kürtler birlik olmalıdır. Kürtler birliktelikleriyle düşmanına karşı duruş sergilemelidir. Güney’de de Kürtlerin tek ses olması gerekir. Biz Batı Kürdistan’a elimizden gelen tüm desteği sunacağız. Oradaki Kürt kazanımlarını da ortaklaşa korumalıyız. Bu konuda ulusal birlik çok önemidir” dedi.

PARİS’TEKİ KONFERANSA DAVET

KNK Üyesi Xebat Muhammed ise Batı Kürdistan değerlendirmesi ardından Ulusal Konferas’ın önemine dikkat çekti. Ve Kürt birliği sürecinin istediği düzeyde gelişmediğine işaret etti. Muhammed Komala İslamî örgütünü Ekim ayında Paris’te yapılacak Kürt Birliği toplantısına katılmaya davet ederek “Komala İslamî ile ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Pervin Aziz ile İbrahim Alipur da gündemleri üzerine görüş belirtti. Görüşme sonunda hem KNK üyeleri hem de Komala İslamî yetkilileri görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

KNK heyeti akşam saatlerinde ise Süleymaniye’deki Kürt avukatlarla düzenlenen seminerde bir araya geldi.(ANF)

Diğer Haberler