Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kolektif Greve Devlet Kuşatması

Kolektif Greve Devlet Kuşatması

17 Kasım 2012 Cumartesi 18:14
Tarihin en geniş katılımlı kolektif açlık grevi cezaevlerinde devam ederken, dışarıda da bugün halk greve gitti.

Tarihin en geniş katılımlı kolektif açlık grevi cezaevlerinde devam ederken, dışarıda da bugün halk greve gitti. Diyarbakır’da polis kuşatması adeta “işgali” andırırken, kentte kepenkler indi, Yüksekova’da çatışmalar yaşandı, başta Hakkari ve Şırnak olmak üzere toplu grevlere gidildi. İstanbul’da üç semtte polis müdahalesi sonucu şiddetli çatışmalar yaşandı, İzmir ve Bursa’da kolektif grevler başladı. 

 
Cezaevlerinde 12 Eylül’de başlayan açlık grevleri 67. gününe girdi. 10 bin kişinin katıldığı bu grev, tarihin en büyük kolektif grevi düzeyine ulaştı. Bunlardan 400 kadarı ölüm riski altında bulunuyor. 
 
Dışarıda da BDP ve DTK yöneticileri ile seçilmişlerin aralarında olduğu süresiz-dönüşümsüz grevler yapılıyor. Şu ana kadar binlerce kişi Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da dönüşümlü veya dönüşümsüz grevlere katıldı. Brüksel’de de Kürt siyasetçilerinin katıldığı süresiz-dönüşümsüz bir açlık grevi yürütülüyor.
 
Türk hükümetinin grevci tutsakların taleplerini kabul etmemesi, Kürt temsilcilere hakaret ve ağır suçlamalarda bulunması çözüm umutlarını azaltırken, Kürdistan Halk İnisiyatifi 17 Kasım’ın “topyekün direniş günü” ilan etti. 
 
YASAKLAR VE POLİS ŞİDDETİ
 
BDP ve Halk İnisiyatifi’nin çağrısı ile bugün Kürdistan’da kolektif açlık grevleri başladı. Grevler evlerde, parklarda, alanlarda ve kurumlarda yürütülüyor. Kolektif açlık grevinin ilk günü yasaklar ve polis şiddeti ile başladı. 
 
Başta Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak olmak üzere bir çok kentte kepenkler indi, halk alanlara çıkarak grevlere katıldı ve tepkilerini dile getirdi. 
 
DİYARBAKIR’DA KUŞATMA
 
İki günlük açlık grevinin yapılması planlanan Park Orman'ın etrafı polis bariyerleriyle kapatılırken, E Tipi Kapalı Cezaevi ve BDP İl Binası önünde kuşatmayı andıran polisiye önlemler dikkat çekerken, halkın buralara gelmesine izin verilmiyor. Birçok semtte kepenklerin kapalı olduğu Diyarbakır'da çevre illerden getirilen zırhlı araç ve Çevik Kuvvet polisleriyle tedbirler alındı. Polisler, zaman zaman araçlardan, "Saygıdeğer Diyarbakır halkı 17-18 Kasım tarihlerinde yapılması planlanan etkinlik valilik tarafından yasaklanmıştır. Diyarbakır halkından duyarlılık bekliyoruz. Toplanan gruplara müdahale edilecektir" şeklinde anonslar yapıyor. Yer yer polisin kitlelere "küfür" ederek provoke etmeye çalıştığı gözlendi.
 
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP’nin çağrısıyla yapılması planlanan kitlesel açlık greviyle ilgili gözlem yapmak için Diyarbakır’ı dolaştıklarında, kentin tam anlamıyla kuşatıldığını gösteren bir manzarayla karşılaştıklarını söyledi. Bilici, özellikle açlık grevinin yapılacağı Parkorman ve BDP İl Binası çevresinin adeta bir işgal görünümü verdiğini belirtti.
 
SİVİL POLİS ARACI ATEŞE VERİLDİ
 
Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde bulunan Emek Caddesi üzerinde park eden ve sivil polislere ait olduğu belirtilen bir araç eylemciler tarafından ateşe verildi. 
 
Silvan ilçesinde bir araya gelen gençlere polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Feridun Mahallesi'nde bir araya gelen çok sayıda kişi ise yaktıkları meşaleler ile yürüyüş gerçekleştirdi.
 
ŞIRNAK VE İLÇELERİNDE AÇLIK GREVİ
 
Cezaevlerinde 12 Eylül'den bu yana açlık grevinde olan tutsaklara destek amacıyla Şırnak kent merkezi ile ilçelerinde kepenkler kapatıldı. Sadece eczane ve fırınların açıldığı gözlenirken, yoğun polisiye önlemlerin alındığı görüldü. Cizre de halk parklarda açlık grevine başladı. Halkın beraberlerinde getirdikleri battaniye ve kilimleri yere sererek başlattıkları açlık grevi iki gün sürecek. Alana PKK bayrakları ile Öcalan ve açlık grevinde yaşamını yitiren tutsakların posterleri asıldı.
 
HAKKARİ VE YÜKSEKOVA’DA KEPENKLER İNDİ
 
Hakkari'de de kitlesel açlık grevi başladı. Belediye çay bahçesinde yapılan açlık grevine BDP PM üyeleri M. Sıdık Akış, Hasan Güzel, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl Başkanı Rahmi Kurt, KESK, KURDİDER, HESOB, Esnaf Odası, İHD, Barış anneleri, grevdeki tutukluların yakınları, il genel ve belediye meclis üyeleri ile yaklaşık 500 kişi destek veriyor.
 
Hakkari ve Yüksekova ilçelerinde kepenkler kapatıldı. Tüm iş yerlerinin kapalı olduğu kentlerde halkın iki günlük açlık grevine girdiği belirtildi. Yüksekova’da yürüyüş ve açlık grevine polis müdahale etti. Müdahale sonrası çatışmaların başladığı Yüksekova'da sokaklar savaş alanına döndü. Olaylar sırasında polis, çekim yapan DİHA Muhabiri Sami Yılmaz'ı hedef alarak iki kez gaz bombası attı. Şans eseri Yılmaz yaralanmadı.
 
Şemdinli ilçesinde yapılan basın açıklamasından sonra BDP Şemdinli ilçe binasında açlık grevi başladı. Şemdinli Belediye Başkanı Av. Sedat Töre, BDP İlçe yönetimi, MEYA-DER yöneticileri, KURDİ-DER yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı eylem öncesi açıklama yapan BDP Şemdinli İlçe Başkanı Cabbar Taş, yaşanacak ölümlerin sorumlusunun Başbakan Erdoğan olacağını kaydetti. Kürt halkının asla geri adım atmayacağını da belirten Taş, halka serhildanları yükseltme çağrısı yaptı. Açıklamadan sonra açlık grevi başladı. . 
 
AĞRI
 
BDP Ağrı Merkez İlçe binasında iki günlük açlık grevi başlatıldı. Açlık grevine BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, BDP Ağrı İl Başkanı Fahretin Yıldırım'ında olduğu kalabalık bir grup katıldı. Açlık grevi öncesi konuşan Aksoy, Kürt halkının hükümet tarafından dayatılan yaşamı kabul etmediğini belirterek, özgürlüğü için alanlarda olduğunu kaydetti. Onurlu bir yaşam için bedenlerini ölümü yatıran tutsaklara sahip çıkmak Kürt halkının temel görevi olduğunu belirten Aksoy, Kürt halkı olarak bedeli ne olursa olsun mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. 
 
DOĞUBAYAZIT
 
Aralarında BDP Doğubayazıt İlçe Başkanvekili İbrahim Kaya, Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz'ın da olduğu çok sayıda kişi BDP ilçe binasında açlık grevine başladı. Kollarına kırmızı kurdele bağlayan açlık grevi eylemcileri, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Biji Serok Apo”, “Biji Berxadana zindana” sloganları attı. Grup adına açıklama yapan BDP Doğubayazıt İlçe Başkanvekili İbrahim Kaya, “Her şeyden önce Türkiye'de yaşanan bu açlık grevlerine çözüm bulunmalı. Kürt sorununa çözüm bulunmalı, sonra kendi ülkesi dışındaki sorunlara el atmalıdır" dedi. Kaya’nın ardından konuşana Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz, açlık grevlerine giren tutsakların bireysel talepler için değil, Kürt halkının genel talepleri için bedenlerini ölüme yatırdığını belirtti. 
 
TUTAK 
 
Ağrı’nın Tutak İlçesi’nde BDP İlçe binasında açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla iki günlük açlık grevi başlatıldı. Beyaz önlükleri giyen eylemcilerin başlattığı açlık grevine katılımlar devam ederek sürüyor. 
 
PATNOS
 
Ağrı'nın Patnos İlçesi'nde BDP İlçe Örgütü tarafından cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek olmak için iki günlük açlık grevi başlatıldı. BDP İlçe binasında başlatılan açlık grevine Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, BDP Patnos İlçe Başkanı Şirin Güler'in de aralarında bulunduğu 12 kişi katıldı. Alkış ve zılgıtlar eşliğinde başlatılan açlık grevinde halka duyarlılık çağrısı yapıldı. 
 
MUŞ 
 
BDP Muş İl binasında 48 saatlik açlık grevi başlatıldı. Beyaz önlükler giyen kitlenin açlık grevi devam ederken, kitle Def çalarak, “Bijî Serok Apo”, “Biji berxwedana zindana” sloganları atmaya başladı. BDP İl binasındaki açlık grevine Korkut (Tîl) İlçesi ile Altınova (Vartînis) Beldesi de destek verdi. Açlık grevi öncesı kısa bir açıklama yapan BDP eski İl Başkanı Mehmet Sıddık Genç, “Kürtler yüzyıllardır mücadele ruhuyla direniyor ve direnmeye devam ediyor. Kürt halkı sanki ölüm için doğmuş gibi bir tutum içerisinde olan vicdansız ve ahlakı olmayan yönetimler tarafından hep bir baskı ve sömürüye maruz kalmıştır. Kürt halkı zindan direnişini başlatarak bütün dünyaya temel hakkı olan dil, eğitim ve özgürce yaşam taleplerini haykırmıştır" dedi. 
 
VARTO 
 
BDP’nin çağrısıyla açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma amacıyla BDP Varto İlçe Binası’nda 30 kişi daha açlık grevine başladı. BDP İlçe Başkanı Gıyasettin Altın, Kamer Erdoğan, Nesimi Sertkaya, Maşallah Gümgüm, Murat Alçin’in katıldığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 8’inci gününe girerken, bugün ise yaklaşık 30 kişi iki günlük destek eylemine başladı. Destek eyleminde konuşan Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer, “Sayın Başbakan ve hükümetine sesleniyoruz. Artık tutsakların taleplerini bir an önce karşıla ve bu ülkenin barışı için müzakerelere başlayın. Bizler tutsakların eylemine destek için iki gün destek eylemine başlıyoruz” dedi. Açıklamadan sonra açlık grevi başlatıldı
 
TATVAN 
 
BDP Tatvan ilçe örgütü iki günlük açlık grevi için Tatvan AVM önünde basın açıklaması yaptı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Bitlis ve Tatvan’ı ziyaretinin ardından yapılan basın açıklamasına yüzlerce kişi katıldı. Açıklamayı yapan Tatvan İlçe Başkanı Aydın Tulay, Tatvan halkına iradelerine sahip çıkma çağrısı yaptı. Yapılan açıklamadan sonra BDP İlçe binasında açlık grevi başlatıldı. 
 
HİZAN 
 
Bitlis’in Hizan İlçesi’nde BDP Genel merkezin çağrısı üzerine 2 günlük açlık grevi başlatıldı. BDP İlçe binasında başlatılan açlık grevi 8 kişi ile başlarken, bu sayı kısa sürede 20’e yükseldi. Beyaz önlükler giyerek açlık grevine başlayan gruba katılımlar katlanarak sürüyor. 
 
ARDAHAN 
 
Ardahan’da açlık grevlerine destek amaçlı olarak BDP İl binasında açlık grevi başlatıldı. Açlık grevinde bulunan tutsakların ailelerin de katıldığı açlık grevi öncesi açıklama yapan BDP İl Yöneticisi Evrim Öztürk, Kürt halkının her alanda direnişi yükselttiğine dikkat çekerek, bedeli ne olursa olsun özgürlüğünü sağlayacağını dile getirdi. Açlık grevinde dile getirilen taleplerin Kürt halkının haklı talepleri olduğunu da belirten Öztürk, talepler kabul edilmeden eylemlerine son vermeyeceklerini ifade etti. 
 
İSTANBUL’DA ÇATIŞMALAR
 
Batı da Kürtler ve dostları kolektif greve gitti. BDP'nin "İçerideki on bine dışarıdaki yüz binlerden destek" sloganı ile birçok merkezde 17-18 Kasım tarihlerinde yapacağını duyurduğu açlık grevlerine İstanbul'un 3 bölgesi olarak belirlenen Sancaktepe, Sultangazi ve Esenyurt'taki eylemler polisin sert müdahalesi sonucu engellenmeye çalışılıyor. 3 bölgede de OHAL'i aratmayan görüntüler yaşanırken eylemciler, grevi yürütmede kararlı.
 
İstanbul Sancaktepe'de festival alanında toplanan çok sayıda kişiye polisin müdahale etti. Gruplar mahalle aralarına dağılırken polis ilçede olağanüstü önlemler alıp, kafelerde oturan insanlara da gazlarla müdahale ederek dağılmalarını istedi. Caddelerde grup halinde ilçe sakinlerini de dağıtan polis ile halk arasında zaman zaman tartışmalar yaşanıyor. Polis basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalışırken gazeteciler, sık sık kimlik kontrolüne tabi tutuluyor. BDP Sancaktepe İlçe binasını ablukaya alan polis, giriş ve çıkışlara izin vermiyor. Yaşanan müdahalenin ardından Ahmet Yeğin, Alper Engin, Ayhan Gökbalık isimli 3 kişi gözaltına alınırken, yaralanan çok sayıda kişi Özel İstanbul Bölge Hastanesi'ne kaldırıldı. BDP Sancaktepe İlçe Binası'na giriş çıkışlar polis tarafından engellenirken ilçe binasında aralarında BDP PM üyeleri ve parti yöneticilerinin de bulunduğu 45 kişi açlık grevine başladı.
 
Sultangazi İlçesi'ne bağlı Gazi Mahallesi'nde yapılmak istenen açlık grevine polisin müdahale etmesi sonucu çatışmalar yaşandı. Polis yoğun şekilde gaz bombası kullanırken, gençler polise taş ve molotofkokteylleri ile cevap veriyor. Polisin attığı gaz bombalarının gençler tarafından polise geri atılması üzerine gazdan etkilenen çok sayıda polis sağa sola kaçıştı. Polisin müdahalesinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. BDP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Seyfettin Peker'in de aralarında olduğu yaralılar Gazi Hastanesi'ne kaldırıldı.
 
Esenyurt'ta ise polisin sert müdahalesinin ardından kitlenin bir kısmı BDP Esenyurt İlçe binasına geçerken, çok sayıda kişi de mahalle aralarında bekliyor. BDP İlçe binası önü TOMA araçları ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alınmış durumda. 
 
İZMİR’DE AGORA PARKI’NDA AÇLIK GREVİ
 
BDP İzmir İl örgütünün çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi Türkiye genelinde gerçekleştirilen 17-18 Kasım tarihleri arasındaki açlık grevi eylemine başladı. İzmir’in tarihi Agora Parkı’nda yapılmak istenen açlık grevine polis izin vermek istemedi. Kurdî-Der binasının önünü kullanmaları konusunda ısrar eden polise rağmen, kitle Agora Parkı’na inerek oturma eylemi başlattı. Burada yapılan bir açıklama ardından kitle, polisin ‘parkın içinde oturamazsınız’ şeklindeki uyarısına rağmen Agora Parkı içinde oturma eylemi başlattı. Bu gece Agora Parkı’nda sabahlayacak olan kitle, yarın akşam Kırıklar Cezaevi’nin önüne giderek, burada yapılacak açıklamadan sonra açlık grevini bitirecek. 
 
BURSA’DA AÇLIK GREVİ
 
BDP'nin çağrısı üzerine Türkiye ve bölge illerinde başlatılan 2 günlük açlık grevine Bursa'da da katılım oldu. BDP Yıldırım İlçe Örgütü binasında açlık grevine giren eylemciler, "Ölüm değil çözüm", "Açlık grevleri 67'nci gününde talepler kabul edilsin", "Bijî berxwedana zindana" yazılı önlükler giydi. Eyleme BDP İl Başkanı Mehmet Dilek, BDP PM üyeleri Ayla Yıldırım, Hüseyin Armağan, ve Resul Baykara da katıldı. ANF

Diğer Haberler