Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Komutana Çalım Atınca Hayatı Karardı

Komutana Çalım Atınca Hayatı Karardı

27 Ağustos 2010 Cuma 12:12
Ahmet Ay, askerlerle yaptıkları bir maçta attığı gol nedeniyle işkence gördüğünü ve meslekten atıldığını söyledi.
Türkiye'de 12 Eylül 1980 askeri darbesi gerçekleştiğinde Diyarbakır'da genç bir öğretmen olan Ahmet Ay, askerlerle yaptıkları bir maçta attığı gol nedeniyle işkence gördüğünü ve meslekten atıldığını söyledi.

Ahmet Ay, CHA'ya, yaşadığı acı günlerin öğrencileri ile darbeden birkaç gün sonra gittikleri piknikteki bir futbol maçı ile başladığını anlattı.

O gün piknik alanına gelen karakol komutanı ve askerlerle maç yapan Ay, rakip takımda oynayan karakol komutanına çalım atmanın ve fileleri golle havalandırmanın bedelini gözaltına alınıp günlerce işkence görerek ödediğini ifade etti.

Ay, ardından da sıkıyönetim komutanının emriyle memurluktan çıkarıldığını ve 6.5 yıl hiçbir kamu kurum ve kuruluşunda çalışmasına izin verilmediğini belirtti.

Askerlerin o yıllarda kendisi gibi binlerce kişiyi yok yere mağdur ettiğini vurgulayan Ay, "Düşünün dostane bir ortamda top oynuyorsunuz. Ve oyun gereği gol atıyorsunuz. Bunun cezasını da 6,5 yıl çekiyorsunuz. Üstelik gelip oyuna dahil olanlar seni cezalandırıyor. Bana ceza veren kişi benim gibi kamu görevlisiydi, tek özelliği cuntadan güç alıyor olmasıydı" dedi.

6 - 4 kazandıkları maçın bedelini 6,5 yıl çok sevdiği mesleğinden uzak kalarak ödediğini dile getiren Ay, askerlerin evlerinde yaptığı aramada duvarda asılı dedesinin fotoğrafını “İran lideri Humeyni” diye rapor ettiklerini de aktardı.

Bu raporun babasının sürgün edilmesine yol açtığını kaydeden Ay, "Babam hemen itiraz etti, 'bu benim babamdır' dedi. Bunun üzerine babamı farklı bir örgüte yakın olabileceği gerekçesiyle gözaltına aldılar. Benim ve babamın hiçbir suçu yoktu. Babam yıllarca imamlık yapmış tanınmış biriydi. Bingöl'ün Genç ilçesinin bir köyüne sürgün ettiler. Ömrünün sonuna kadar o köyde kaldı" diye konuştu.

Darbe döneminde cunta anayasası için yapılan referandumda Bingöl'ün yüzde 90 gibi farkla “hayır” dediğini hatırlatan Ay, askerlerin bu sonuç nedeniyle babasını sürgün ettiğine inandığını belirtti.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları