Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Komutana Çalım Atınca Hayatı Karardı

Komutana Çalım Atınca Hayatı Karardı

27 Ağustos 2010 Cuma 12:12
Ahmet Ay, askerlerle yaptıkları bir maçta attığı gol nedeniyle işkence gördüğünü ve meslekten atıldığını söyledi.
Türkiye'de 12 Eylül 1980 askeri darbesi gerçekleştiğinde Diyarbakır'da genç bir öğretmen olan Ahmet Ay, askerlerle yaptıkları bir maçta attığı gol nedeniyle işkence gördüğünü ve meslekten atıldığını söyledi.

Ahmet Ay, CHA'ya, yaşadığı acı günlerin öğrencileri ile darbeden birkaç gün sonra gittikleri piknikteki bir futbol maçı ile başladığını anlattı.

O gün piknik alanına gelen karakol komutanı ve askerlerle maç yapan Ay, rakip takımda oynayan karakol komutanına çalım atmanın ve fileleri golle havalandırmanın bedelini gözaltına alınıp günlerce işkence görerek ödediğini ifade etti.

Ay, ardından da sıkıyönetim komutanının emriyle memurluktan çıkarıldığını ve 6.5 yıl hiçbir kamu kurum ve kuruluşunda çalışmasına izin verilmediğini belirtti.

Askerlerin o yıllarda kendisi gibi binlerce kişiyi yok yere mağdur ettiğini vurgulayan Ay, "Düşünün dostane bir ortamda top oynuyorsunuz. Ve oyun gereği gol atıyorsunuz. Bunun cezasını da 6,5 yıl çekiyorsunuz. Üstelik gelip oyuna dahil olanlar seni cezalandırıyor. Bana ceza veren kişi benim gibi kamu görevlisiydi, tek özelliği cuntadan güç alıyor olmasıydı" dedi.

6 - 4 kazandıkları maçın bedelini 6,5 yıl çok sevdiği mesleğinden uzak kalarak ödediğini dile getiren Ay, askerlerin evlerinde yaptığı aramada duvarda asılı dedesinin fotoğrafını “İran lideri Humeyni” diye rapor ettiklerini de aktardı.

Bu raporun babasının sürgün edilmesine yol açtığını kaydeden Ay, "Babam hemen itiraz etti, 'bu benim babamdır' dedi. Bunun üzerine babamı farklı bir örgüte yakın olabileceği gerekçesiyle gözaltına aldılar. Benim ve babamın hiçbir suçu yoktu. Babam yıllarca imamlık yapmış tanınmış biriydi. Bingöl'ün Genç ilçesinin bir köyüne sürgün ettiler. Ömrünün sonuna kadar o köyde kaldı" diye konuştu.

Darbe döneminde cunta anayasası için yapılan referandumda Bingöl'ün yüzde 90 gibi farkla “hayır” dediğini hatırlatan Ay, askerlerin bu sonuç nedeniyle babasını sürgün ettiğine inandığını belirtti.

AKnews

Diğer Haberler