Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Korkutata:”28 Şubat Şerefsizliktir”

Korkutata:"28 Şubat Şerefsizliktir"

26 Mart 2012 Pazartesi 16:03
HAS Parti bölge toplantısında konuşan HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Korkutata, "28 Şubat, bu ülkede yapılmış postmodern bir rezalettir, bir şerefsizliktir" dedi.

BİNGÖL- HAS Parti bölge toplantısı Bingöl ve Elazığ il yöneticilerinin katılımıyla kültür merkezinde yapıldı. Toplantıya katılan HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Korkutata, 28 Şubat süreci ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

 Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ifade eden Hüsamettin Korkutata, "Biliyorsunuz bir Kürt sorunu var, içimizi parçalıyor" dedi.

 Bölgenin 1980'lerdeki durumunu ve ondan sonraki durumunu birçoğunuz biliyorsunuz.
Sanki buralarda zoraki bir terör olsun diye gayret edildi. Baskıları bilirsiniz, pislik yedirmeleri bilirsiniz, şu Bingöl'de ağaca asılanları bilirsiniz. Bütün bunlar sanki bir teşvikti" ifadelerini kullandı.

 Korkutata, o dönemde başından geçen olayları şöyle anlattı:
"Bütün bu olaylar yaşanırken, birgün dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanına çıktım. Dedim ki; sayın Cumhurbaşkanım bölgede ciddi yanlışlıklar yapılıyor. Elbetteki terörle mücadele edilecek. Biz buna yok demiyoruz. Biri sana kurşun atıyorsa, sen ona gül göster demiyoruz. Ama eğer terörle mücadele ediyorken halkı eziyorsan , perişan ediyorsan bu olmaz.
Süleyman Demirel, 'orada bir yangın var' dedi. Güvenlikçiler o yangını söndürmeye gidiyor dedi.
Dedimki; 'sayın cumhurbaşkanı siz buradan bakıyorsunuz, ben içinde yaşıyorum. Evet yangın oluyor. Yangına giderken bu arkadaşların çıkardığı yangın, oradaki yangının bir kaç katı daha fazla oluyor.'
Diyarbakır'da bölge komutanlığında insaf edin dedim. Bir bakıyorsunuz biri karakola düşüyor. Polise veya jandarmaya. Oradan çıktıktan sonra heyet olarak görüşüyoruz. Adam diyor ki; vallahi çocuğum olmasaydı ben şimdi dağa çıkardım. Bunlara iyi davranın itmeyin dedim. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.
Biz istiyoruz ki memleket artık bu kamburdan kurtulsun."

 "Askerin Süngüsüyle Kurulmuş Bir Anayasanın Huzur Getirmesi Mümkün Değildir"

Anayasa ile ilgili de açıklamada bulunan Korkutata, şunları söyledi: "AKP'ye 3 dönemdir oy veren bu millet bir anayasa yapın dedi. Bu memleketin bir anayasası olmalıdır. Askerin süngüsüyle kurulmuş bir anayasanın bu memlekete menfaat getirmesi, huzur, barış getirmesi mümkün değildir.
12 Eylül ile uğraşmak 12 Eylül'ün anayasasıyla olmaz. Öncelikle bu anayasayı alın atın. Öncelikle bu 12 eylül'ün kayığından inin, milletin kayığına binin. Milletin anayasasını yapın.

 AKP birinci dönemde yeterli sayıda olduğu halde bunu söz konusu bile etmedi. İkinci dönemde kendi işine yarayan bir kaç maddeyi getirdi.

Şimdi üçüncü dönemde geldiler dediler ki biz anayasa yapacağız. Bizde yapın, sonuna kadar yanınızda olalım dedik. Bir anaysa taslağı hazırlayarak meclise sunduk. Şimdi oyalıyor. Bir sonraki seçim döneminde aynı tiyatroyu oynayacaklar. 367 çıkaralım anayasayı yapalım diyecekler. AK Partinin anayasa yapma niyeti yok"

 "28 Şubat Şerefsizliktir"

Konuşmasında 28 şubat sürecini değerlendiren Korkutata, "28 Şubat, bu ülkede yapılmış postmodern bir rezalettir, bir şerefsizliktir" dedi.

Korkutata, şöyle devam etti: "28 Şubat bu ülkenin sosyolojisini, gençliğini, aile yapısını bozmaya çalışmıştır. 28 Şubat'ta Erbakan Hoca başbakandı. Erbakan Hoca, onların 19 maddesinden hiçbirini ne kanun yaptı, ne tasarı yaptı, neden bir milletvekili bunla ilgili teklif verdi. Mesut Yılmaz çıktı, 'Siyasi hayatıma mal olsa da bana verin ben yaparım' dedi.

Süleyman Demirel ve diğer partiler, hepsi birleşmek suretiyle ilk defa bir azınlıkla yol verdiler ve böylece amaçlarına ulaştılar. Şimdi hiçbiri toplumun içine çıkamıyor."

"Bingöl'de Hala Doğalgaz Yok"

Bingöl ile ilgili sorunlara da değinen Korkutata, havaalanı temelinin kendi dönemlerinde atıldığını, aradan geçen yıllara rağmen halen bitirilemediğini, üniversitenin ise aile üniversitesine dönüştürüldüğünü söyledi.
Başbakan'ın Bingöl'e gelip 'Doğalgazınız hayırlı olsun' dediğini, ancak halen doğalgazın getirilmediğini belirten Korkutata, "Bizim bir de bakanımız var. Bakan olduğunda hepimiz, 'Bingöl'den bir bakan çıkması bizim için iftihar vesiledir' dedik. Ama bakanın Bingöl'de sahip çıkması lazım. Bingöl'ün çevresinde Elazığ'a, Diyarbakır'a, Erzurum'a doğalgaz gidiyor. Bingöl ortada, doğalgaz yok" dedi.

Bölge toplantısında, 120 gencin HAS Parti'ye katıldığı belirtilirken, temsili olarak 3 gence rozet takıldı.

(Furkan Bingöl-İLKHA)

Diğer Haberler