Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kortekê katliamı 1. yılında anıldı

Kortekê katliamı 1. yılında anıldı

22 Ağustos 2012 Çarşamba 14:46
Geçen yıl Türkiye savaş uçakları tarafından 7 sivil vatandaşın katledilmesiyle sonuçlanan Kortekê katliamı dün yüzlerce vatandaşın katılımıyla anıldı.

Geçen yıl Güney Kürdistan'da Türkiye savaş uçakları tarafından sivil bir aracın bombalanması sonucu katledilen aynı aileden 7 sivil vatandaş, dün katledildikleri yerde yüzlerce kişinin katılımıyla anıldılar.

Aileden Şêrwan Hûsên Rûdaw’a yaptığı açıklamada; “Bugün burada kaybettiklerimizi anmak için toplandık. Bu katliam ile ilgili Türkiye’den şikayetçi olduk fakat bugüne kadar hiçbir adım atılmadı” dedi.

Şêrwan Hûsên açıklamasında; “Avrupa parlamentosunda bu katliamın araştırılması için çaba sarfediyoruz fakat halen gerekli adımlar adımladı. Kürdistan Bölge Hükümeti de bize yardımcı olmadı. Biz sadece suçluların cezalandırılmasını istiyoruz ve bu amaçla çabalarımız devam edecek” dedi.

21 Ağustos 2011 günü Türkiye savaş uçakları tarafından Çoman’a bağlı Bolê köyü yakınlarında sivil bir araç bombalanmış, bombalama sonucunda aynı aileden Baba Hûsên Mistefa, anne Mêr Hacî, Rêzan Hûsên, Zana Hûsên, Şonya Şemal, Solîn Şemal ve Xonas Izêr katledilmişlerdi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları