Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Koruculardaki devlet silahı konuştu: 1 ölü

Koruculardaki devlet silahı konuştu: 1 ölü

01 Eylül 2012 Cumartesi 03:04
Yıllardır binlerce kişinin ölümüne yol açan koruculuk sisteminin acı sonuçlarından biri, Şırnak'ın Taşdelen Köyü'nde yaşandı.

Yıllardır binlerce kişinin ölümüne yol açan koruculuk sisteminin acı sonuçlarından biri, Şırnak'ın Taşdelen Köyü'nde yaşandı. Aynı aileden iki korucu arasındaki anlaşmazlık ölümle sonuçlandı. Köylüler, zorla dayatılan koruculuk nedeniyle bir çok evde silah bulunduğunu, en küçük anlaşmazlıklarda bile silahın devreye girdiğini, bu nedenle kimsenin can güvenliğinin olmadığını belirtti.

Şırnak'ta 34 köylünün öldürüldüğü Gülyazı Köyü'nün hemen yakınında bulunan Taşdelen Köyü'nde gönüllü köy korucusu Ali Apaydın, akrabası olan korucu Ömer Apaydın tarafından vurularak öldürüldü.

ANF'ye bilgi veren köylüler, iki kişi arasındaki kişisel bir anlaşmazlığın yine silah yoluyla çözüldüğüne dikkat çekti. "Koruculuğun bulunduğu bu köylerde hiçbirimizin can güvenliği yok" diyen köylüler, zorla dayatılan koruculuk nedeniyle bir çok evde silah bulunduğunu, en küçük anlaşmazlıklarda bile silahın devreye girdiğini belirtti.

Köylüler, koruculuk sistemine acilen son verilmesini istedi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları