Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kosret Resul: 100 yıllık fırsatı kaçırabiliriz!

Kosret Resul: 100 yıllık fırsatı kaçırabiliriz!

20 Ocak 2017 Cuma 16:10
Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul Ali, “Bağımsızlık Kürtler için bir rüya değil” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul Ali, “Bağımsızlık Kürtler için bir rüya değil” dedi.

 

Kosret Resul Ali, “Bugün şartlar Kürtler’den yana ve arkamızda  iyi bir destek var. Eğer iç meselelerimizi bir an önce çözüme kavuşturamazsak, önümüze çıkan bu 100 yıllık fırsatı kaçırırız”  ifadesini kullandı.

 

KYB Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul Ali, gündeme ilişkin Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

 

En son yaptığınız açıklamada “Kürtleri tehlikeli günler bekliyor” vurgusunda bulunmuştunuz. Neden böyle bir uyarı da bulundunuz?

 

Bütün işaretler bu yıl özellikle de Musul’un IŞİD’den kurtarılmasından sonra bölgede değişiklikler meydana geleceği yönünde. Kürtler, terörle mücadele konusunda önemli bir rol üstlendiği için Ortadoğu’nun önemli karakterlerinden biri. Bu nedenle değişikliklerin Kürtleri göz ardı ederek yapılmasına imkan yok.

 

Ne yazık ki Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi ve ekonomik durum ayrıca halkımızın yaşam şartlarındaki zorluklar, yaşanan değişikliklere korku ve endişe içerisinde bakmamıza neden oluyor. Her zaman tekrarladığım gibi, Kürtler ancak birlik olduğu zaman bütün hakllarını elde edebilir. Bugün şartlar Kürtler’den yana ve arkamızda  iyi bir destek var. Eğer iç meselelerimizi bir an önce çözüme kavuşturamazsak, önümüze çıkan bu 100 yıllık fırsatı  elden kaçırırız.

 

Heşdi Şabi güçlerinin Kürt bölgelerinde çoğalmaya başladığından söz ettiniz. IŞİD sonrası bölgede yeni bir çatışma ihtimaline de vurgu yaptınız. Böyle bir durumda nasıl bir pozisyon alırsınız?

 

 

Bizim ve Şii kardeşlerimizin büyük bir bölümünün geçmişi ve tarihi ortak. İki taraf da Baas rejimi tarafından baskı görüp zulme uğramıştır. Bugün ne olursa olsun hiçbirimiz böyle bir savaşı düşünmemeliyiz. Aslında bu da Kürdistan Bölgesi’nin iç meselesiyle ilgili bir konu.

 

Eğer biz tek ses olursak kimse karşımıza geçmeyi aklından geçirmez ancak biz içinde bulunduğumuz dönemdeki gibi birliği sağlayamazsak çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalacağız ve Heşdi Şabi sadece bunlardan biri.

 

Peşmerge Güçleri, kontrol ettiği bölgelerden geri çekilecek mi?

 

Peşmerge, Kürdistanlı topraklardan geri çekilmeyecek çünkü o topraklar Irak anayasası 140’ıncı madde içerisinde yer alıyor ve o madde halk tarafından oylanmıştı.

 

Daha önce yaptığınız bir konuşmada bağımsızlığın Kürtler için bir rüya olmadığını söylemiştiniz...

 

Evet bağımsızlık Kürtler için bir rüya değil. Ben şu anda gerçek bir Kürdistan görüyorum ve eminim ki bunu bütün Kürtler görüyor. Bunu nedenle uygulamaya geçmeliyiz ve ilk olarak da halkı bulunduğu bu zor şartlardan ve aramızdaki ayrışmalardan kurtarmalıyız. Bunlar bizim bağımsızlığa daha erken kavuşmamızı sağlayan faktörler.

 

Benim şahsi düşüncem bağımsızlık ve halkı refaha kavuşturmak birbiriyle  parelel bir yoldur. Demokrasi, özgürlük ve ifade özgürlüğünü ilerletmeliyiz. Şefaf ve yolsuzluktan arındırılmış bir devlet kurmalıyız. Ancak bu şekilde hedefimize ulaşabiliriz.

 

Son mesajınızda 5 partinin bulunacağı bir zirve yapılması çağırısında bulundunuz..Daha önce de bu tür zirveler yapıldı ancak herhangi bir sonuç alınamadı. Bu kez bir sonuç alacağınızı düşünüyor musunuz?

 

Evet daha önce de yaptık ama şimdi zamanlama ve şartlar daha farklı. Şu anda bütün taraflar yaşanacak tehlikeleri idrak etmiş durumda. Bu nedenle sıkıntıları çözmek için biraraya gelmenin tam zamanı. Ayrıca  halkın, hükümete yönelik güveninin tazelenmesi için birebir gelişmelerin içinde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

 

Başkan Mesud Barzani, başkanlık için bir kişi üzerinde ittifak sağlanmasını ve yeni bir aday gösterilmesini istemişti. Neden partiler biraraya gelip bir kişi üzerinde uzlaşı arayışına girmedi? Siz kendinizi geçici olarak Kürdistan Başkanlığı  görevine hazır görüyor musunuz?

 

Koltuk ve görev benim için hiçbir zaman önemli değildi ve olamaz. Benim için önemli olan halkın iyi yaşaması, maaşları zamanında alabilmesi, halk içerisinde adaletin sağlanması ve devlet idaresinde şeffaf davranılmasıdır.

 

Başkan, Başbakan ve Parlamento Başkanı görevleri, bir paket halinde aynı sorun olarak sunuluyor. Sizce bu görevlerin dağılımı nasıl olmalı?

 

Tekrardan güç dengesi esas alınarak görevlerin dağılımı sağlanabilir. Güç dengesi sadece bir kaç görev dağılımı yapmakla sağlanamaz. Alınan siyasi kararlar, farklı dosyalar ve uluslararası ilişkilerin hepsinde uygulanmalı. Sadece taraflara bir kaç görev vermekle güç dengesi sağlanamaz. Bence, görevler seçimlerde alınan oy oranına göre dağıtılmalıdır.

 

Sizin katılımınızla KYB içerisindeki taraflar defalarca biraraya geldi. Sorunların çözüme doğru ilerlediğini söyleyebilir misiniz?

 

KYB içerisindeki sıkıntıları çözmek için çabalarımız devam ediyor. KYB’nin iç meselelerini çözüme kavuşturması, Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan sıkıntıların giderilmesinde etkili olduğunu biliyoruz. Bizim anlaşmazlığımız, konum, görevlerin layıkıyla yerine getirilmesi ve disiplin gibi konularından ibaret.

 

KYB Genel Sekreter İkinci Yardımcısı Berhem Salih’in Irak Hükümeti içerisinde üst düzey görevlere gelmesini destekliyordunuz.  Bu desteğiniz hala devam ediyor mu?

 

Evet hala aynı düşüncedeyim ve hala aynı şeyi söylüyorum. Dr. Berhem Salih kardeşimi şimdi daha da çok destekliyorum. Milletimize hizmet etmek isteyen ve gelecek için çaba gösteren bütün yetenekli gençlere destek olmak boynumuzun borcu.

 

PORTRE / Kosret RESUL ALİ

 

Kosret Resul Ali, 1 Temmuz 1952 yılında Erbil’e bağlı Köysancak (Koye) ilçesinin Şiwaşık Köyü’nde doğdu. 1968 yılında Kürdistan Öğrenciler Birliği saflarına katılan Resul, 1976 yılında Bulgaristan’da Ziraat Fakültesini bitirdi.  Mayıs 1977 yılında Baas Partisi tarafından yakalandı ancak aynı yılın Eylül ayında serbest bırakıldı. Kosret Resul,  1984 yılında KYB Politbüro üyesi olarak seçildi.

 

Kosret Resul Ali, 14 Ağostos 1984’te peşmerge saflarına katıldı. 1991 ayaklanmasında Kürdistan Cephesi tarafından Erbil Cephesi sorumlusu olarak görevlendirildi. Kürdistan Bölgesi’nde yapılan ilk seçimde parlamento üyesi olarak seçildi. 2006 yılında KYB Genel Sekreteri Birinci Yardımcısı olarak seçildi. Resul aynı zamanda  Kürdistan Bölgesi  Başkanı Mesud Barzani’nin yardımcısıdır.

 

*Rudaw

Diğer Haberler